birgün

4° AZ BULUTLU

MEDYA 31.12.2020 13:54

TGC'den 2020 değerlendirmesi: RTÜK, 67 kez para cezası verdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 2020 yılını basın faaliyeti açısından değerlendirdi. Cemiyet tarafından yapılan açıklamada, RTÜK’ün medya kuruluşlarına 67 para cezası, 1 kapatma, 49 yayın durdurma, 6 uyarı verdiği belirtildi.

TGC'den 2020 değerlendirmesi: RTÜK, 67 kez para cezası verdi

HABER MERKEZİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, bu yılı basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından değerlendirdi.

Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından yine çok kötü bir yıl olduğuna dikkat çekilen TGC açıklamasında, iktidarın baskı yöntemlerine yenilerinin eklediğine vurgu yapıldı. Açıklamada, binlerce gazetecinin haber yaptıkları için mahkemelerde yargılandığının, gözaltına alındığının altı çizildi.

GAZETECİLER İŞSİZ KALDI

TGC Basın Müzesi Belge Bilgi Merkezi tarafından hazırlanan rapora göre 2020’de gazetecilere 361 dava açıldı. Toplam 54 olayda 86 gazeteci gözaltına alındı. Olay TV’nin de kapanmasıyla 180, bu yıl toplam 306 gazeteci işsiz kaldı. 97 gazeteci baskı ve sansür nedeniyle istifa etti. RTÜK medya kuruluşlarına 67 para cezası, 1 kapatma, 49 yayın durdurma, 6 uyarı verdi. Yine yıl boyunca toplam 58 olayda 67 gazeteci saldırıya uğradı. Bağımsız yayıncılık yapan gazete ve dergilerin haberlerine 368 sansür uygulandı. Birçok tiyatro oyunu, film ve kitap yasaklandı.

BASIN İLAN KURUMU VE RTÜK BASKISINI SÜRDÜRDÜ

Basın İlan Kurumu ve RTÜK’ün iktidarın hoşuna gitmeyen yayınlar yapan bağımsız yayın organlarına yönelik haksız cezalarının sürdüğü aktarılan raporda, “Bağımsız gazetelerin resmi ilanları kesildi. Bağımsız televizyonlara ağır para cezası verildi ve yayın durdurma cezaları uygulandı. Gazetecilerin yıpranma payı basın kartı şartına bağlandı. İletişim Başkanlığı tarafından basın kartları yıllardır ‘incelemede’ diye verilmeyen bağımsız yayın organlarında çalışan meslektaşlarımızın yıpranma payından mahrum kalmalarının yolu açıldı” dendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol