birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

MEDYA 17.09.2020 17:17

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu: Cinsiyet eşitlikçi dille habercilik yapılması gazetecilerin görevidir

Basın İlan Kurumu'nun kadınlara hakaretler içeren sözlüğü gündemde. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu, BİK'in sözlüğüne tepki göstererek "Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir haberciliğin yaygınlaşması tüm gazeteciler ve kurumlar için bir görevdir" açıklamasında bulundu.

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu: Cinsiyet eşitlikçi dille habercilik yapılması gazetecilerin görevidir

Kadınlara yönelik aşağılama ve hakaret içeren deyimlerin yer aldığı sözlüklerin BİK tarafından medyaya gönderilmesiyle ilgili olarak TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Basın İlan Kurumu ‘nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği ve Dr. Mehmet Gedizli’nin yazdığı ''Türkçenin İsimler Sözlüğü'', ''Türkçenin Fiiller Sözlüğü'' ve ''Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü'' adlı kitaplarda kadın haklarına ve kadınların saygınlığına aykırı ifadeler yer almaktadır.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu olarak, kadınlara yönelik aşağılama ve hakaret içeren ifadelerin yer aldığı sözlüklerin rehber kitap olarak paylaşılmasını hayret ve üzüntüyle karşılıyoruz.

BİK tarafından medyaya dağıtılan bu sözlükler, kadınlara yönelik hakaret, aşağılama içeren terimlerin onaylanma yeri asla olmamalı. Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir haberciliğin yaygınlaşması tüm gazeteciler ve kurumlar için bir görevdir.

Bu sözlüklerdeki sorunlu ifadeleri,medyada insan ve kadın haklarına duyarlı tüm meslektaşlarımızın dikkatine sunuyoruz.

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu olarak kurulduğumuz 2014 yılından bu yana medyada cinsiyetçi dilin değişmesine hizmet etmek üzere çalışmalar yürütüyoruz.

Meslektaşlarımız komisyonumuzun hazırladığı Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’na
www.tgc.org.tr adresinden ulaşılabilir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız