birgün

6° PARÇALI BULUTLU

TGS: Bazı bölgelerde gazeteciler enkazlardan uzaklaştırılıyor

TGS, deprem nedeniyle OHAL edilen 10 ildeki bazı bölgelerde gazetecilerin enkazlardan uzaklaştırılarak soruşturma açıldığını söyledi. TGS'den yapılan açıklamada, "İhmâllerden, yardım gelmeyen yerlerden bahsedenler sansürlenmek isteniyor. Halkın haber alma hakkını engelleyemezsiniz” denildi.

GÜNCEL 08.02.2023 15:07
TGS: Bazı bölgelerde gazeteciler enkazlardan uzaklaştırılıyor
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 7.6 ve 7.7 büyüklüğündeki depremin vurduğu 10 kentte için açıklanan OHAL ilanıyla, habere giden gazetecilerin ve sosyal medya kullanıcılarının enkazlardan uzaklaştırılarak haklarında soruşturma başlatıldıklarını bildirdi.

TGS’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ihmalleri ve yardım gelmeyen yerleri duyuranların sansürlenmek istendiği belirtilerek, halkın haber alma hakkının engellenemeyeceğine vurgu yapıldı.

TGS'den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“OHÂL ilânıyla birlikte bazı bölgelerde gazeteciler enkazlardan uzaklaştırılıyor. TV yorumcuları ve sosyal medya kullanıcıları hakkında soruşturmalar açılıyor. İhmâllerden, yardım gelmeyen yerlerden bahsedenler sansürlenmek isteniyor. Halkın haber alma hakkını engelleyemezsiniz."

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin vurduğu 10 kenti (Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Malatya, Kilis, Gaziantep, Osmaniye ve Adana) kapsayacak ve 3 ay devam edecek şekilde olağanüstü hal (OHAL) ilan etme kararı alındığını açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol