birgün

20° AÇIK

TGS’den gazetecilerin tutuklanmasına tepki: Gazetecilik kriminalize edilemez

Türkiye Gazeteciler Sendikası, 20’si Diyarbakır’da olmak üzere gözaltına alındıktan ve tutuklanan gazetecilerle ilgili yaptığı açıklamada, “Meslektaşlarımıza, ‘sürekli ve düzenli bir şekilde faaliyet yürütme’ suçlaması yapılıyor. Gazetecilik faaliyetinin bu şekilde kriminalize edilmesini asla kabul etmeyeceğiz. Toplumu bilgilendirmek dışında bir amacı olmayan, gazetecilik dışında bir şey yapmayan meslektaşlarımızı derhâl serbest bırakın!” dedi.

MEDYA 16.06.2022 14:52
TGS’den gazetecilerin tutuklanmasına tepki: Gazetecilik kriminalize edilemez
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), gazetecilere son günlerde artan baskılarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“Diyarbakır’da geçtiğimiz hafta gözaltına alınan 20 meslektaşımızdan 16’sı sabaha karşı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu olaydan iki saat sonra sabah saat 6’da gazeteci İnci Hekimoğlu İzmir’deki evinden gözaltına alındı” denilen açıklamada, aynı zaman zarfı içinde ‘sansür yasası’ olarak nitelendirilen dezenformasyon yasası teklifinin de TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçtiği hatırlatıldı.

TGS, gazetecilerin, “terör örgütünün nihai hedeflerine odaklanarak başarıya ulaşmasını sağlamaya yönelik hareket ettiğine dair tespitler” gerekçe gösterilerek örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklandığını hatırlatarak, “‘Sürekli ve düzenli bir şekilde faaliyet yürütme’ suçlaması yapılıyor. Gazetecilik faaliyetinin bu şekilde kriminalize edilmesini asla kabul etmeyeceğiz. Toplumu bilgilendirmek dışında bir amacı olmayan, gazetecilik dışında bir şey yapmayan meslektaşlarımızı derhâl serbest bırakın!” dedi.

Sendikanın açıklaması şöyle devam etti:

“ŞAFAK BASKINLARI SİSTEMATİK HALE GELDİ”

“Meslektaşımız İnci Hekimoğlu bir telefon ile ifadeye çağrılabileceği yerde sabah saat 6’da evinden gözaltına alındı. Gazetecilerin şafak baskınları ile gözaltına alınması sistematik hale geldi. Bu insanlık dışı muamele kabul edilemez. Diyarbakır’daki 16 meslektaşımız gibi İnci Hekimoğlu’nun da ivedilikle serbest bırakılmasını istiyoruz.

İki hafta önce TBMM’ye gönderilen dezenformasyon yasası dün sabaha karşı Adalet Komisyonu’ndan geçti. Artık Meclis Genel Kurul gündemine gelmesi beklenen yasa, büyük bir sansür uygulamasını da beraberinde getirecek. Türk Ceza Kanunu’na yeni bir suç ekleyen bu teklif ile her türlü gazetecilik faaliyeti suç sayılacak ve gazeteciler hapis cezası ile karşı karşıya kalacak. Hukuk ayaklar altına alınarak, keyfî kararlar ile tutuklanan gazeteciler artık kanunda yazıldığı için tutuklanacak. Gazeteciliği suç sayan bu teklif ile toplum da haberden mahrum bırakılacak.

Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak tutuklanan meslektaşlarımızın özgürlüklerine kavuşması için ve toplumun hakikatten mahrum kalmasına neden olacak bu yasa tasarının Meclis’ten geçmemesi için çalışmaya devam edeceğiz.

Ülkemizi karanlığa teslim etmeyeceğiz!”

BU SABAHA KARŞI TUTUKLANDILAR

Diyarbakır’da 8 gündür gözaltında tutulan 20’si gazeteci 22 kişiden 16'sı, bu sabaha karşı tutuklandı. Yine bu sabah gazeteci İnci Hekimoğlu İzmir’deki evinden gözaltına alındı.

Diyarbakır’da tutuklanan gazetecilerin isimleri şöyle:

Mazlum Güler, Ramazan Geciken, Abdurrahman Öncü, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Zeynel Abidin Bulut, Serdar Altan, Ömer Çelik, Neşe Toprak, Mehmet Ali Ertaş ,Mehmet Şahin, Elif Üngür, Aziz Oruç ve Safiye Alagaş.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol