TGS’den Sözcü’ye sendika tepkisi

07.01.2019 08:29 GÜNCEL
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Sözcü gazetesi yöneticilerinin, çalışanlarının sendikalı olma hakkını gasp ettiği gerekçesiyle açıklama yayımladı. Yayınlanan açıklamada “Sözcü gazetesi yöneticileri, çalışanların sendikalı olma hakkını gasp ediyor. Gazeteciler Sendikası’na üye olan Sözcü çalışanlarına sendikadan istifa etmeleri için üç gündür yoğun bir baskı uygulanıyor. Sözcü yöneticileri, gazetecileri tek tek çağırarak Sendika’dan istifa etmeyenleri işten atmakla tehdit […]

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Sözcü gazetesi yöneticilerinin, çalışanlarının sendikalı olma hakkını gasp ettiği gerekçesiyle açıklama yayımladı.

Yayınlanan açıklamada “Sözcü gazetesi yöneticileri, çalışanların sendikalı olma hakkını gasp ediyor. Gazeteciler Sendikası’na üye olan Sözcü çalışanlarına sendikadan istifa etmeleri için üç gündür yoğun bir baskı uygulanıyor. Sözcü yöneticileri, gazetecileri tek tek çağırarak Sendika’dan istifa etmeyenleri işten atmakla tehdit ediyor” denildi.

Sözcü gazetesinin Anayasayı tanımadığı, çalışanların sendika hakkını kabul etmediği, gazetecilere yönelik saldırgan bir tutum içinde olduğu belirtilerek, “Sözcü gazetesi Birçok yazarı, çalışanı, hatta sahibi hukuksuz bir şekilde yargılanan ve bu nedenle sendikamızdan her dönemde dayanışma gören Sözcü yönetimi kendi çalışanlarının anayasal hakkını yok sayıyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere değinildi:”Anayasayı çiğneyen, çalışanlara sendikadan istifa etme baskısı yapan bu yöneticiler bir an önce mevcut tutumlarından vazgeçmelidir. Aksi takdirde haklarında yasal işlem başlatmaktan başka çaremiz kalmayacaktır.”