birgün

13° AÇIK

The Guardian: IŞİD'in yeni lideri, Iraklı bir Türkmen olan el Selbi

İngiliz gazetesi The Guardian, IŞİD'in Ebu Bekir Bağdadi sonrası belirlediği yeni liderin Telafer doğumlu bir Türkmen olan Abdülrahman el Mavli el Selbi olduğunu duyurdu

DÜNYA 21.01.2020 15:08
The Guardian: IŞİD'in yeni lideri, Iraklı bir Türkmen olan el Selbi
Abone Ol google-news

Ebu Bekir El Bağdadi’nin ardından öldürülmesinin ardından IŞİD’in başına geçen kişinin Irak’ın Telafer kentinden bir Türkmen olan Abdülrahman el Mavli el Selbi olduğu belirtildi. İngiliz gazetesi The Guardian’ın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, El Selbi’nin Irak Türkmen Cephesi’nin Türkiye temsilcisi Adil Selvi’nin kardeşi olduğu iddia edildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre; IŞİD, Bağdadi’nin geçtiğimiz ekim ayında ABD’nin düzenlediği operasyonda öldürülmesinin ardından yeni liderinin Ebu İbrahim el Haşimi El Kureyşi olduğunu duyurmuştu. Ancak bu isim savaşta kullanılan bir takma addı ve örgütün başına geçen kişinin asıl kimliğine dair bir bilgi bulunmuyordu.

EZİDİ SOYKIRIMINDAN SORUMLU

İngiliz istihbarat kaynaklarının verdiği bilgilere dayanan The Guardian ise El Selbi’nin IŞİD’in kurucularından olduğunu yazdı. Haberde El Selbi için “Irak’ta Ezidilere yönelik kıyımdan sorumluydu. Örgütün dünya çapındaki eylemlerini de denetliyordu” denildi.

‘TÜRKİYE TEMSİLCİSİ OLAN KARDEŞİYLE TEMAS İÇİNDE’

The Guardian, “IŞİD’in yeni liderinin, örgütün başına geçene kadar kardeşiyle temaslarını sürdürdüğü düşünülüyor” ifadelerini de kullandı.

Haberde, Batılı istihbarat birimlerinin ekim ayından bu yana örgütün yeni lideri hakkında bilgi toplayıp bir profil oluşturmaya çalıştığı belirtildi. Gazeteye bilgi veren kaynaklar, El Selbi’yi “Bağdadi gibi yıllarca çatışmalarda yer almış bir isim. Her zaman IŞİD’in karar alma mekanizmasında merkezi bir rolü bulunmuştu” sözleriyle tanımladı.

‘ARAP OLMAYAN ENDER IŞİD LİDERLERİNDEN’

Haberde El Selbi ile ilgili şu ifadeler yer aldı: “Irak’ta Türkmen nüfusun yaşadığı Tel Afer’de doğan El Salbi, örgütün lider kadrosunda Arap olmayan ender isimlerden. El Selbi, IŞİD’in en etkili ideologlarından birisi olduğu düşünülüyor. Savaşta kullandığı bir diğer takma isimlerin ise ‘Hacı Abdullah’ ve ‘Abdullah Kardeş’ olduğu düşünülüyor. Ancak Iraklı güvenlik kaynakları, ‘Abdullah Kardeş’ takma isimli kişinin iki yıl önce öldürülmüş olan başka bir IŞİD yöneticisi olduğunu ifade ediyor.”

Musul Üniversitesi’nde Şeriat Hukuku eğitimi aldığı belirtilen El Selbi’nin İslam bilgisi sayesinde IŞİD’in yönetim kademelerinde yükseldiği belirtiliyor.

2004’TE ABD TUTUKLADI

Guardian’ın haberinde, Ezidilere karşı yürütülen ve Birleşmiş Milletler’in ‘soykırım’ olarak tanımladığı eylemlerin emrini verdiği bilgisi de yer aldı. 2004’te ABD askerleri tarafından tutuklanıp Buka Kampı’na götürüldüğü, Ebubekir El Bağdadi ile de burada tanıştığı ifade edildi. Habere göre, El Selbi’nin en az bir oğlunun olduğu da düşünülüyor.

Bağdadi’nin öldürülmesinden önce, ABD Dışişleri Bakanlığı Selbi’nin başına 5 milyon dolar ödül koymuştu. Ağustos ayında Bağdadi’nin örgütü idare edecek durumda olmadığı söylentileri çıktığında da, ‘IŞİD’in yeni lideri El Selbi olacak’ yorumları yapılmıştı.

‘IŞİD’İ DİRİLTMEK İSTİYOR’

The Guardian’ın haberinde El Selbi’nin IŞİD’i diriltme çabalarından da bahsedildi: “El Selbi, Bağdadi’nin ölümünden bu yana, örgüt içerisindeki iktidarını konsolide etmek için çalışıyor. Kendisi hariç örgütün yeni lider kadrosu 2003-2004 yıllarında ABD’ye karşı Irak’ta verilen mücadele sorasında çok genç olan yeni nesillerden oluşuyor.”

Haberde, El Selbi’nin İdlib kırsalında öldürülen Bağdadi ile birlikte hareket etmediğinin sanıldığı ifade edildi ve “İstihbarat birimlerinin elinde nerede olabileceği konusunda sınırlı bilgi var. Musul’un batısındaki küçük yerleşim yerlerinde gizlenmeyi tercih ettiği sanılıyor” denildi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol