birgün

2° KAPALI

The New York Times çalışanları bir gün iş bıraktı

Sendika ile gazete yönetimi arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine 1 gün greve çıkan New York Times çalışanları, gazete merkezi önünde düzenledikleri eylemle yönetimi protesto etti.

DÜNYA 09.12.2022 13:19
The New York Times çalışanları bir gün iş bıraktı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından New York Times (NYT) gazetesinin çalışanları, sendika ile yönetim arasında süren görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine 24 saatlik grev düzenledi.

New York Times binası önünde toplanan yüzlerce gazeteci, ellerinde pankartlarla gazete yönetimini protesto etti.

Gazetenin muhabir ve editör kadrosunu oluşturan çalışanlar, bağlı oldukları sendika NewsGuild ile New York Times yönetimi arasında 20 aydır devam eden görüşmelerin neticesiz kalmasına tepki göstererek, iki yıldır zam alamadıklarını ve adil bir anlaşma istediklerini dile getirdi.

NewsGuild sendikasından yapılan yazılı açıklamada da, NYT yönetiminin yaptığı teklifin, ABD'deki enflasyonun ve ortalama ücret artışlarının çok gerisinde kaldığına dikkat çekildi.

NYT'de çıkan haberde de Mart 2021'de sona eren sözleşmeden bu yana taraflar arasında yaklaşık 40 görüşme yapıldığı, ancak ücret artışı, sağlık ve emeklilik planlarında uzlaşı sağlanamadığı kaydedildi.

Haberde, NYT'nin sendikaya, yüzde 4'ü son 20 ayı kapsamak üzere 2023 ve 2024 için toplam yüzde 12,5 zam önerdiği, sendikanın ise yüzde 8,5'i geriye dönük olarak maaşlara toplam yüzde 24 artış istediği ifade edildi.

1800'den fazla çalışanı olan gazetede bunların 1450'si ilgili sendikada örgütlü.

24 saatlik iş bırakma eylemi için en az 1100 NYT çalışanının imza attığı, NYT çalışanlarının, benzeri bir günlük eylemi en son 1981'de yaptığı belirtildi.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol