birgün

3° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 14.08.2017 18:09

The word ‘republic’ removed from social media accounts of Turkey’s president Erdoğan

The word ‘republic’ removed from social media accounts of Turkey’s president Erdoğan

A change in certain parts of the social media accounts of Turkey’s president Recep Tayyip Erdoğan has recently caught the attention of the public.

The word ‘republic’ has been removed from Erdoğan’s official title.

While it was previously written as ‘President of the Republic of Turkey’, the most recent statement says ‘President of Turkey’.

As Turkey’s opposition newspaper Sözcü reported, while the word ‘republic’ has been removed, the title of ‘Chair of AKP’ has been added to Erdoğan’s profiles on Twitter and Facebook.

The change received reactions especially since it has been brought forth shortly after a highly disputed statement of a former AKP official on AKP's effort to 'establish a new state in Turkey'.

Other top AKP officials, such as the PM Yıldırım and the Spokesperson Bozdağ, still use the word ‘republic’ in their profiles.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/cumhurbaskani-nin-tc-si-gitti-174734.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol