birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes, dolandırıcılıktan suçlu bulundu

‘Dünyanın kendi başına milyarder olan en genç kadını’ olarak şöhret kazanan Theranos şirketinin kurucusu Elizabeth Holmes, hakkındaki 4 dolandırıcılık ithamından suçlu bulundu.

DÜNYA 04.01.2022 12:35
Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes, dolandırıcılıktan suçlu bulundu
Abone Ol google-news

Parmak ucundan alınan bir damla kanla hastalıkları tespit eden test kitini geliştirerek devrim yaptığı iddia edilen ve Forbes dergisi tarafından ‘dünyanın kendi başına milyarder olan en genç kadını’ olarak nitelendirilen Theranos şirketinin kurucusu Elizabeth Holmes, hakkındaki 11 dolandırıcılık ithamının 4'ünden suçlu bulundu. Holmes’ün her bir suçlama için 20 yıl hapsi talep ediliyor.

Bazı çevrelerin “Bir sonraki Steve Jobs” dediği 37 yaşındaki Holmes, savunmasında, Theranos'un faaliyetlerindeki hataları kabul etti ancak hastaları ya da yatırımcıları asla bilerek dolandırmadığını öne sürdü.

Mahkeme jürisi, 11 farklı itham içinde Holmes'ü, ‘yatırımcıları dolandırmak için komplo kurmak’ suçunun da arasında bulunduğu 4 farklı ithamdan suçlu buldu.

9 milyar dolar değer biçilen şirketi 2018 yılında resmen kapanan Holmes, cezası onaylanırsa 20 yıla kadar hapis cezası alabilir. ABD basınında yer alan haberlerde, Holmes’ün, daha önce mahkumiyeti olmaması nedeniyle en yüksek cezayı alma olasılığının düşük olduğu belirtildi.

ABD’nin ileri teknoloji merkezi Silkon Vadisi’ndeki meşhur simalarından biri olan Holmes, 19 yaşında üniversite öğrenimini yarıda bıraktıktan sonra, medya devi Rupert Murdoch ve teknoloji devi Larry Ellison gibi milyarderlerden 900 milyon dolarlık kaynak bulmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun