birgün

23° AÇIK

YAŞAM 28.05.2020 14:31

THY: Salgın nedeniyle koltukları boş bırakmak için bir karar alınmadı

THY Genel Müdürü, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen ve yeniden başlayacak olan uçak seferlerinde yan koltuğun boş bırakılıp bırakılmayacağı sorusuna yanıt verdi

THY: Salgın nedeniyle koltukları boş bırakmak için bir karar alınmadı

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ara verilen ve haziranda yeniden seferlere başlayacak olan Türk Hava Yolları’nın (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, uçaklarda koltukların boş kalacağı yönünde bir karar alınmadığını söyledi.

Ekşi, uçuş sektöründe alınan yeni tedbirler ve uygulamalar arasında en çok merak edilen sorulardan birini yanıtladı. Ekşi, Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen ve haziranda yeniden seferlere başlayacak olan uçaklarda, koltukların boş kalacağı yönünde bir karar alınmadığını açıkladı.

Ekşi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Merak ettiğiniz soru! Uçaklarda YAN KOLTUK BOŞ olacak mı? Cevap: Havacılık ve sağlık otoritelerinde; uçak havalandırma sistemleri, HEPA filtreleri ve yapılan bilimsel araştırmalarda uçak içi bulaş riskinin yüksek olmaması gibi sebepler ile HENÜZ ZORLAYICI BİR KARAR ALINMAMIŞTIR.

UÇAK İÇİNDE YAN KOLTUK BOŞ UYGULAMASINA GEREK VAR MI?

Örneğin Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı EASA ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ECDC ortak yayınladığı kılavuzda “yolcu sayısı müsait ise tavsiye etmiş değil ise zorunlu tutmamıştır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız