birgün

9° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Ticaret Bakanlığı sıfır otomobilde ‘al-sat’a kısıtlama getiriyor

Ticaret Bakanı Muş’un sıfır otomobillerde ‘al-sat’a ilişkin açıklamasının ardından bakanlığın hazırlandığı uygulamanın detayları belli oldu. Buna göre şirketler, aldıkları sıfır araçları ilk alımın üzerinden 6 ay geçmeden ve 5 bin kilometreyi doldurmadan satılamayacak.

EKONOMİ 08.08.2022 15:26
Ticaret Bakanlığı sıfır otomobilde ‘al-sat’a kısıtlama getiriyor Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un, sıfır otomobillerde ‘al-sat’ olarak nitelendirilen uygulamaya karşı kısıtlama getirileceği sinyali vermesinin ardından konunun detayları ortaya çıkıyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomobil piyasasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Belli kilometre dolmayadan veya belli süre geçmeden satış kısıtlaması getireceğiz" demişti.

Emre Özpeynirci’nin Gazete Pencere’de yer alan haberine göre, Ticaret Bakanlığı, uygulamayı çok kısa süre içerisinde devreye sokacak.

Buna göre satın alınan araç 6 ay geçmeden veya 5 bin km dolmadan önce kimseye satılamayacak. Kısıtlama şahıslara değil şirketlere getirilecek.

Amaç piyasayı yükselten fırsatçıların ve yatırım amaçlı alanların önüne geçmek.

Bakanlık bu kurala uymayanlara ise ciddi ceza kesmeye hazırlanıyor.

Bu düzenlemenin kalıcı değil piyasalar normale dönene kadar geçici olacağı da söyleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun