birgün

7° PARÇALI BULUTLU

TikTok'un güncel sözleşmesi biyometrik veri toplamanın önünü açıyor

TikTok, ABD içerisindeki gizlilik politikalarını, biyometrik veri toplamaya izin verecek şekilde değiştirdi.

TEKNOLOJİ 04.06.2021 17:19
TikTok'un güncel sözleşmesi biyometrik veri toplamanın önünü açıyor
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

TikTok şirketi, gizlilik sözleşmesine Çarşamba günü eklediği yeni bir paragrafla biyometrik veri toplamanın önünü açtı. Ses ve görüntü bilgileri toplanmasına ilişkin maddeye eklenen güncelleme, uygulama ile biyometrik verilerin toplanmasına izin verildiğini açıklıyor.

TAZMİNAT DAVASI SONUCU

Geçtiğimiz Şubat ayında, ABD'de bir eyalet mahkemesi, TikTok şirketinin ana kuruluşu olan ByteDance firmasını, uygulama üzerindne kullanıcıların biyometrik verilerini kaydettiği iddiasıyla dava etti. 92 milyon dolarlık tazminat davası sebebiyle TikTok, herhangi bir izne dahil olmadan biyometrik verilerin kaydedilmeyeceğini açıklamıştı.

KİŞİSEL GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR

Bu hafta gelen yeni düzenlemeyle, gizlilik sözleşmesine biyometrik verilerin kaydedilmesi de eklendi. Böylece TikTok ve ana şirketi ByteDance, TikTok kullanıcılarının biyometrik verilini kaydederek kullanabilme hakkına sahip oldu. ABD'li kullanıcıların rızasına bırakılan güncellemeyle, TikTok kullanıcılarının yüzünün ve sesinin dijital kaydı gibi biyometrik veriler uygulama tarafından kaydedilebilecek. Bu verilerin ne amaçla kullanılabileceği soru işaretiyken, şirket profil çıkarma amacıyla kullandıklarını açıkladı. Ses ve yüz izi, güvenlik teknolojilerinde ses tanıma, yüz tanıma gibi sistemlerde kullanılabiliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun