Timur Selçuk, 50. yılını kutlayacak

06.09.2018 12:56 KÜLTÜR SANAT

Ayrılanlar İçin, Sen Nerdesin, İspanyol Meyhanesi, Bugün Yarın Daima gibi unutulmaz şarkılara imza atan Timur Selçuk, 50. sanat yılını Most-Uniq Açıkhava’da kutlayacak.

7 Eylül akşamı gerçekleşecek konserde Selçuk, en sevilen bestelerini dinleyicileriyle buluşturacak.

Etkinliğin biletleri Biletix’ten temin edilebilecek.

Biyografi:

2 Temmuz 1945 Tarihinde İstanbul´da doğdu. Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk ve tiyatro sanatçısı Şehime Erton´un oğludur. Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ilk konserini vermiştir. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümüne de devam etmiştir.

Paris´teki Ecole Normale de Musique de Paris´de bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra 1975´te Türkiye´ye dönmüştür. "Ayrılanlar İçin", "Sen Nerdesin", "Beyaz Güvercin" ya da "İspanyol Meyhanesi" gibi parçaları bu dönemimin şarkılarıdır. Orhan Veli, Attila İlhan´ın, ve Nazım Hikmet´in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976´da İstanbul Oda Orkestrası´nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi´ni kurmuştur. Ankara Sanat Tiyatrosu´nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus´un "Nereye Payidar" oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu´nun "Sakıncalı Piyadesi"nin müziklerini yapmış, ayrıca "804 İşçi", "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Tak-Tik", "Küçük Adam Ne Oldu Sana", "Rumuz Goncagül" ve "Galilei-Galileo" adlı oyunların müziklerini yapmıştır. "Sarıpınar 1914", "Üç İstanbul", "Cahide", "Hakkari´de Bir Mevsim" gibi filmlere de fon muziği bestelemiştir.

1998 yılında Kültür Bakanlığı´nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Diskografi:

Timur Selçuk /3, Balet Plak, 1987
İspanyol Meyhanesi, Balet Plak, 1988
Bir Uzay Masalı Pop Opera, Balet Plak, 1991
25. Yıl, Balet Plak, 1992
Seçkiler, Ada Müzik, 2000
Istanbul Oda Orkestrası, Balet Plak
Babamın Şarkıları, Balet Plak, 2003
Abdülhamit Düşerken, Balet Plak, 2004
Bedreddin / Timur Selçuk Tiyatro Müzikleri, Balet Plak, 2005