birgün

21° AÇIK

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Hedefimiz yüzde 3 oy alıp Meclis'te grup oluşturmak

TİP milletvekilleri, İstanbul’da gazetecilerle bir araya geldi. Yemeğin ardından, soru-cevap şeklinde geçen buluşmada, Genel Başkan Erkan Baş, oy hedeflerinin yüzde 3 olduğunu ve Mecliste grup oluşturmak istediklerini söyledi.

SİYASET 10.01.2022 21:17
TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Hedefimiz yüzde 3 oy alıp Meclis'te grup oluşturmak
Abone Ol google-news

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekilleri Erkan Baş, Ahmet Şık, Sera Kadıgil ve Hatay Milletvekili Barış Atay, bugün İstanbul’da bir restoranda gazetecilerle bir araya geldi.

Yemeğin ardından gazeteciler, TİP’li vekillere sorularını yöneltti.

İleri Haber’in aktardığına göre Erkan Baş’ın açıklamalarından öne çıkan satırbaşları şöyle:

"Tayyip Erdoğan’ı yenmeyi ve parlamentoda sosyalist bir blok kurmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar parlamentoda olmayanların parlamentoda olmasını istiyoruz. Memlekette yok sayılan, ezilen kim varsa onların parlamentoda temsil edilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Ama burada odaklandığımız nokta bizim bu kişileri temsil etmemiz değil, onların kendi kendini parlamentoda temsil etmesi. İlk defa oy kullanacak seçmenler bizim açımızdan çok önem taşıyor.

‘Millet ittifakı’nın heyecanlandırmadığı, cesaretlendirmediği, umutlandırmadığı çok büyük bir genç kesim var. Bugüne kadar solla hiç alakası olmayan, muhafazakar ailelerin çocuklarının TİP’e bir yönelimi var; bunun nedeninin de sınıfsal ayrımdır.

İTTİFAK GÜNDEMİ

Halk İttifakı, üçüncü ittifak ve onun içerisinde sosyalist bir kuvvet öne çıktıkça CHP’nin de ona göre bir Cumhurbaşkanı adayı belirleyeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönem parlamentosu bir nevi kurucu bir görev üstlenecek ve TİP, daha önce temsil edilmeyen kesimleri orada temsil edecek, hedefimiz bu.

Önümüzdeki dönemin ana muhalefeti olmak istiyoruz. İttifak meselesinde sol içi bir tartışmaya girmeyeceğiz. Çağrımız şudur: Seçime girme hakkı olan bütün partiler, kendi listeleriyle bu ittifakın çatısı altında buluşmalı. Yakın dönem için temel hedeflerimizden biri gri yakalı olarak kodladığımız işçiler. Türkiye bu insanların omuzlarında yükseliyor.

İktidarın solcuları en çok vurduğu yer inanç ve ahlak meselesi. Ama bizim kimseyi dini inancı sebebiyle dışlamamız veya parti üyeliğini engellememiz söz konusu olamaz. En basiti Konya örgütümüze bakalım, il binasının açılışına gittiğimde yaklaşık 50 üyemizin 20’sinin başörtülü kadınlardan oluştuğunu gördük."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol