birgün

13° PARÇALI BULUTLU

TİP milletvekilleri, 'bakımevinde işkence sonrası ölüm' iddiasını Meclis gündemine taşıdı

İstanbul Büyükçekmece'de 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres'in 5 yıldır kaldığı engelli bakımevinde kötü muameleye ve işkenceye maruz kalarak ölümüne sebep olunduğu iddiaları Meclis gündemine taşındı. TİP milletvekilleri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, "Bakımevi hakkında daha önce şikayet var mıdır? Eres’in şüpheli ölümü için Bakanlığınız tarafından soruşturma başlatılmış mıdır?" sorularını yöneltti.

GÜNCEL 27.09.2022 16:59
TİP milletvekilleri, 'bakımevinde işkence sonrası ölüm' iddiasını Meclis gündemine taşıdı Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekilleri Erkan Baş, Barış Atay, Ahmet Şık ve Sera Kadıgil, İstanbul Büyükçekmece'de 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres'in 5 yıldır kaldığı engelli bakımevinde kötü muameleye ve işkenceye maruz kalarak ölümüne sebep olunduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılması talebiyle ayrı ayrı soru önergesi hazırlayan TİP milletvekilleri, “Eres’in kaldığı bakımevinde, kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığı iddiası ve bakımevi görevlisinin Eres’in boğazını sıkarak boğmaya çalıştığı görüntüler; kamuoyunda tepkiye yol açmış, aile suç duyurusunda bulunduğunu ifade etmiştir” ifadelerini kullandı.

TİP milletvekillerinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yönelttiği sorular şöyle:

"1- Eres’in şüpheli şekilde hayatını kaybettiği engelli bakımevi açıldığı tarihten bu yana kaç kez Bakanlığınız tarafından teftiş edilmiştir? Bakımevi hakkında daha önce şikayet var mıdır?

2- Eres’in şüpheli ölümü için Bakanlığınız tarafından soruşturma başlatılmış mıdır? Eres’e şiddet uyguladığı kamera görüntüleri de ortada olan bakımevi personeli görevine devam etmekte midir?

3- Ülkemiz genelinde toplam kaç engelli bakımevi vardır? Bu bakımevlerinde kalan kaç engelli bulunmaktadır?

4- Son 5 yıl içerisinde bakımevlerinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden kaç engelli vardır? Şüpheli ölümler hakkında Bakanlığınız tarafından etkin bir soruşturma başlatılmış mıdır?

5- Bakanlığa bağlı Pendik ve Arifiye gibi bakım merkezlerine yönelik olarak geçtiğimiz yasama yılında tarafımızdan verilen soru önergelerine cevap olarak, bakım evlerinde kalan engellilere yönelik şiddet konusunda ilave tedbirler alınacağı belirtilmişti. Son 2 yılda bakım evleri konusunda hangi ilave çalışmalar yapılmıştır, hangi tedbirler yürürlüğe konmuştur?"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol