birgün

14° KAPALI

YAŞAM 11.12.2016 08:10

Tırışkadan nağmeler

Haber; argo söylemiyle “tırışka” (İşe yaramaz, uyduruk, dandik) ise dün’ü yazsam ne yazar ‘bugün’, konu insan hakları olunca ki nasılsa çekip gitmiş yaşamımızdan.

Bıkmaz usanmaz günlerden, belki de en çekilmezlerinden “en yalan dolan” üzerine şöyle tırışkadan nağmeler:

“Dünya İnsan Hakları Günü Kutlu Olsun! 10 Aralık 1948 yılında, Birleşmiş Milletler tüm insanlar için geçerli olan insan hakları evrensel beyannamesini kabul etti. Bugün, daha özgür ve daha eşit bir dünya yolunda atılan bu büyük adımın yıl dönümünü kutluyoruz…”

Böyle diyor da, “olmayan” nasıl kutlanıyor Türkiye’de!? Ola ki böyle bir şey olduğunu duymuşuzdur, birazcık hak huk biliyoruzdur, eh yüzümüz kızarmadan nasıl kutlayabileceğiz o zaman?!

Tırışkanın devamı da var: “10 Aralık’tan başlayarak İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası olarak kutlanıyor… İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine ‘İnsan Hakları’ denir…”

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde 30 madde var; geçerli biri dışında, diğer 29 madde ne söylüyor Türkiye için? Dedik ya, tırışkadan nağmeler…

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız