birgün

22° AÇIK

"Tiyatro dünyası pandemi nedeniyle son bir yıldır yok olma tehdidi altında yaşıyor"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, tiyatrosuz bir 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nün yaşandığını vurguladı. Tiyatro dünyasının pandemi nedeniyle son bir yıldır yok olma tehdidi altında yaşadığını belirten İlgezdi, "Pandemi bitse bile artık izleyecek tiyatro bulamayacağız" dedi.

GÜNCEL 26.03.2021 13:30
"Tiyatro dünyası pandemi nedeniyle son bir yıldır yok olma tehdidi altında yaşıyor"
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, tiyatrosuz bir 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günün'ün yaşandığını belirterek, “AKP iktidarı döneminde başta sansür olmak üzere pek çok sorunla karşı karşıya olan tiyatro dünyamız pandemi nedeniyle son bir yıldır da yok olma tehdidi altında yaşıyor” dedi.

Kültür- Sanattan sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında tiyatrocuların pandemi nedeniyle 1 yıldan fazladır sahne alamadıklarını hatırlatarak, “19 yıllık AKP iktidarında zaten baskı, sansür ve birçok sorunla başa çıkmaya çalışan tiyatrocular Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da desteği olmadığı için tamamen tükendi. Pandemi bitse bile artık izleyecek tiyatro bulamayacağız” açıklamasında bulundu.

PANDEMİDE 'BORCU YOKTUR' YAZISI İSTENDİ

Bakanlığın her yıl verdiği özel tiyatro desteğini pandemi nedeniyle veriyormuş gibi bir algı yaratıldığını söyleyen CHP’li Akkuş İlgezdi, “Destek için tiyatroların vergi ve SGK borcu olmaması şartı olduğu için pandemide tamamen kapanan iş yapamayan tiyatroların borçsuz olması mümkün değildi. Birçok tiyatro bu desteğe bile başvuramadı” dedi.

BOYA FİRMASINA DESTEK VAR TİYATROCUYA YOK

“Yıllarını tiyatroya veren duayen tiyatroculara destek vermeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, tiyatro camiasının bilmediği kişilerce kurulduğu anlaşılan akaryakıt, inşaat, makine, gıda, boya, spor malzemeleri firmalarına, kuyumculara destek sağlandı” diyen Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tiyatroları ve tiyatrocuları yok saydığının altını çizdi.

500 MİLYONLUK FON DA KULLANILMADI

İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na CHP olarak bir kaynak önerdiklerini de hatırlatarak, “Özel kopyalama harcı yüzde 100 sanatçıların hakkı olan bir fon. Bakanlık yıllardır bu paraya birçok farklı alanda kullanıyordu. 2017 yılında bu fonun büyüklüğü 320 milyon lira. Şu an bu fonda çok daha fazla miktar bulunuyor ama açıklanmıyor. 500 milyon lira olduğunu tahmin ediyoruz. Bu fonu sahibi olan sanatçılar için kullanın çağrımızı bakanlık kabul etmedi” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, tiyatrosuz bir 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü geçirmenin burukluğunu ifade ederek, “Tiyatrocuların zaten onlarca sorunları vardı. Pandemi ile birlikte son bir yıldır açlık ve yoklukla da baş başa bırakıldılar” diye konuştu.

SARAY KABİNESİ DUYMUYOR

CHP’li Akkuş İlgezdi, “Kültür sanat emekçilerinin taleplerini saray kabinesi duymuyor ancak biz sorunu da biliyoruz, çözümü de biliyoruz. CHP iktidarında tiyatrolar başta olmak üzere sanatın 7 dalı da hem desteklenecek hem de hak ettiği önem verilecek. Biz CHP olarak, ikinci yüzyılına girecek olan Cumhuriyetimizin temelinin kültür olduğunu özümsemiş kadrolarımızla birlikte yılların yorduğu, ötekileştirdiği, ezdiği ve örselediği bütün sanatçılarımıza sahip çıkağız. Tiyatrolar için emekçiler için halkımız için güzel günler yakın” açıklamasında bulundu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol