birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Tiyatro: Ermeni-Türk buluşması

KÜLTÜR SANAT 18.11.2015 10:55
Abone Ol google-news

Türkiye’nin ilk feminist tiyatrosu Boyalı Kuş değerli yönetmen Jale Karabekir’in öncülüğünde on beş yıldır titiz bir emekle önemli katkılarda bulunuyor.

Nitekim Yerevan Devlet Gençlik Tiyatrosu, Boyalı Kuş’un davetlisi olarak İstanbul’daydı. Son yüz yıldır bir ilkmiş, böyle bir buluşma.

Edith Piaf’ın 100. doğum yıldönümü anısına “Marcel” adlı tek kişilik etkileyici bir performans izledik. Devlet Gençlik Tiyatrosu’dan Maryam Ğazançyan, Piaf’ın sevgilisinin ölümünden sonraki buhranını rejili bir şarkılar demeti ve zarif bir oyunculukla yorumladı.

2011’den beri sergilenen oyundan derinden etkilendim. Baba-kız sanatçıları candan kutladım. Resimlerimiz çekilirken coşkuyla birlikte proje arzumuzu belirttik.

Genel Sanat Yönetmeni Hagop Ğazançyan, Jale Karabekir’e mektubunda İstanbul ile seyirciler bağlamındaki olumlu değerlendirmesini belirterek teşekkür etti. Anlamlı turneye Ermenistan basını da önemle yer verdi.

Dünyalı olarak Edith Piaf’ı anar, Yerevan Devlet Gençlik Tiyatromuz ile Boyalı Kuşumuza tebrik ve teşekkürlerimi sunarım. Örnek yarattılar, yol açtılar.

***

Çevreci Özgürlükçü Opera: BAŞKA DÜNYA

Librettosunu 2012’de yazdığım, Selman Ada’nın bestelediği “Başka Dünya” operası 21, 25, 26, 27 Kasım 20.00’de ve 28 Kasım Cumartesi 16.00’da Kadıköy’de, Süreyya Opera Sahnesi’nde usta yönetmen Yekta Kara’nın rejisiyle... Bilim-kurgusal bir distopya… Her şeye rağmen umutlu bir mücadele çağrısı.

***

Beşinci Turgut Uyar Şiir Ödülleri:

Bu yıl beşincisi düzenlenen “Turgut Uyar Şiir Ödülleri”nde dosyalar Sennur Sezer, Gültekin Emre, Hami Çağdaş, Gonca Özmen ve T. Günersel’den oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi. Çok az puan farkıyla “Ömrüm Bir Karadutun Kar Görme Heyecanıyla Geçti” dosyasıyla Mert Tutucu birinci seçildi. “Nirvana’ya Dönüş” adlı dosyasıyla Ersan Erçelik ve “Madam Belda ve Hiç Kırıkları” dosyasıyla Güray Özçelik ikinci ve üçüncü oldu. Üç genç şairin dosyaları Bencekitap tarafından kitaplaştırıldı. Ödül Töreni TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda yapıldı. Törene katılanlar arasında Turgut Uyar’ın kızı Semiramis ile Hayri Turgut Uyar, ödülü destekleyen Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ni temsilen Yrd. Doçent Dr. Görsev Sönmez, TYS Başkanı Mustafa Köz, yakında kaybettiğimiz Sennur Sezer için Adnan Özyalçıner, Gonca Özmen ile Tarık Günersel, Bencekitap Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Ceyda Pırıl Köstem vardı.

***

Samsun Operası yazıma not:

Samsun Operası’ndaki başarılı Aşk-ı Memnu yapımında birçok değerli sanatçının adı eksik kalmıştı: Prömiyerde Behlül rolünde olan genç değer Ari Edirne’yi öncelikle kutlarım, özür ve teşekkürlerimi sunarım. Daha kapsamlı bir dergi yazımda daha çok sanatçımıza yer vermek isterim.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun