birgün

14° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 12.02.2020 07:38

TMMOB’den bakanlığa ÇED davası

TMMOB, Kanal İstanbul Projesi’ne ÇED olumlu kararı veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz “ÇED olumlu kararı bilimsellikten ve kamu yararından uzaktır” dedi

TMMOB’den bakanlığa ÇED davası

Haber Merkezi

Kanal İstanbul Projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararına dava açan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz hukuki sürece dair basın açıklaması düzenledi. Koramaz “Bilim insanlarının tüm eleştirilerine ve 100 binden fazla yurttaşımızın itiraz dilekçesine rağmen, Kanal İstanbul ÇED raporu hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının iptali için birliğimiz tarafından dava açılarak hukuki süreç başlatılmıştır” dedi. ÇED sürecine halkın katılımının engellendiğini, projeye ilişkin akademik ve mesleki çevrelerce hazırlanan bilimsel raporların göz ardı edildiğini belirten Koramaz, “Bırakın itiraz dilekçelerinin değerlendirilmesinin, ÇED raporunun incelenmesinin bile mümkün olmayacağı kadar kısa bir sürede verilen “ÇED Olumlu” kararı bilimsellikten ve kamu yararından uzaktır. Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan orman alanlarının, tarım ve mera alanlarının, su kaynakları ve havzalarının, doğal ve arkeolojik sit alanlarının, dünyada örneği nadir kalmış coğrafik varlıklardan olan Küçükçekmece Lagün ve Kumul alanlarının, kuş göç yollarının içinden geçerek bu alanların yok olmasına neden olacaktır” diye konuştu. Projenin çevre ve insan hayatına zararlı olduğunu belirten Koramaz “Gerek inşaat, gerekse de işletme aşamasında doğuracağı etkiler dolayısıyla da bir bütün olarak denizlerin, boğazların, su ekosisteminin, endemik ve mutlak korunması gerekli türleri de içeren uluslararası öneme sahip flora ve fauna unsurlarının geri dönüşü olmayacak biçimde tahribine neden olacak bu proje açık biçimde çevreye ve insan hayatına zararlıdır. Kanal İstanbul ÇED olumlu kararı ivedilikle iptal edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız