İzmir’de İnciraltı planlama sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan TMMOB İzmir İKK Sekreteri Akdemir, İnciraltı’nın tarım alanı olarak korunması gerektiğini belirtti.

TMMOB’den İnciraltı çağrısı: Tarım alanı olarak kalmalı

BirGün/EGE

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) kent gündemine ilişkin konuların değerlendirildiği basın buluşması gerçekleştirdi. Toplantıya TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Teknik Sorumlusu Selma Akdoğan ve Avukat Olgun Soydan katıldı.

İnciraltı planlama sürecine ilişkin konuşan Akdemir, “O alan tarım alanı ise tarım alanı kalmalı. Orada arsa sahibi tarım yapmayacaksa tarım yapacak olana satsın. Çekilsin orayı ekecek olan kalsın. 700 tane tapu sahibi var. İncir altında kimse oturmuyordu sineklikti. Balçova ve Narlıdere’de oturuyorlardı. Kent o tarafa gittikçe arsa sahipleri ‘ev yapar arsalarımız değerlendiririz’ diye düşünüyorlar, ‘tarımdan kazanacağımı buradan kazanırım’ düşüncesi var” ifadelerini kullandı.

tmmob-den-inciralti-cagrisi-tarim-alani-olarak-kalmali-990707-1.
Basın toplantısı düzenleyen TMMOB İzmir İKK, İnciraltı planlama sürecine tepki gösterdi

GARİBAN HALK ORAYA GİREMEZ

İnciraltı’nın imara açılması halinde İzmirli’nin nefes alacağı alanın kalmayacağını söyleyen Akdemir; “Biz planlama üzerinden bakıyoruz. Orası nitelikli bir tarım alanı yılda 2-3 ürün alınabiliyor. Markalı meyve bahçeleri var. Akredite olmuş. O bahçeden çıkan ürünler hiçbir şey yapmadan her ülkeye satılabilir. O bölge tümüyle imara açılırsa trafik artarsa artık oraya kimse giremez. Orası nefes aldığı yerdir. İnciraltı’nın imara açılmasıyla İzmirli gariban halkın hava alacağı yer kalmaz” diye konuştu.