birgün

17° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 10.01.2017 21:14

TMMOB'tan Sur projesine itiraz: Geleneksel doku hiçe sayıldı

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu, Sur projesinin iptali için başvuruda bulundu.

TMMOB'tan Sur projesine itiraz: Geleneksel doku hiçe sayıldı

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sur Koruma Amaçlı Planı’nda yaptığı değişiklik ile ilgili itirazlarını Elektrik Mühendisleri Odasında düzenledikleri basın toplantısı ile duyurdu.

Dihaber'de yer alan habere göre, planın Suriçinin tarihi kent dokusu ve sosyal yaşamına zarar vereceğini belirten TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Orak, plan uygulamasının durdurulması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz yaptıklarını açıkladı.

"GELENEKSEL DOKU HİÇE SAYILDI"

tmmob-tan-sur-projesine-itiraz-geleneksel-doku-hice-sayildi-231953-1.

Orak, inceledikleri plan değişikliği açıklama raporunun dünyaya mal olmuş miras alanı ve kentsel dokuda yapılacak her bir müdahalenin geri dönüşü olmayacak kayıpları yaratacağını belirterek, şunları söyledi:

“Suriçinde geleneksel tarihi dokunun hiçe sayıldığı, tescilli yapıların görmezden gelindiği, mevcut plandaki kentsel donatı alanlarının kaldırıldığı, birçok yapının yıkımının öngörüldüğü, mahallelerde 6 karakolun inşa edileceği; bu karakolların hem ana akslarla olan hem de kendi aralarındaki ulaşım bağlantılarının çok ciddi oranda genişletmelerle sağlanacağı ve Suriçinin yıkımlardan sonra bugüne ulaşan dokusunun da zarar görmesine neden olacak ciddi kararlar mevcut dokunun artık bambaşka bir çehreye dönüşeceği göstermektedir.”

"KAMU YARARINA AYKIRI"

Söz konusu değişiklikte planlanan 8 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrilecek Emniyet Hizmet alanları ile Suriçinin savunma odaklı geliştirildiğine dikkat çeken Orak, “Söz konusu plan değişikliği ile Suriçi’nde bulunan eğitim kurumları, sağlık alanları, konut ve tescilli yapılar yerine karakolların inşa edilmesi öngörülmekte. Bu savunma odaklı yaklaşım diğer tüm değerleri göz ardı etmekte ve genel şehircilik ilkelerine disiplinler arası planlanan esaslarına ve kamu yararlarına aykırılık teşkil etmektedir. Yaptığımız tespitlere göre yeni açılacak yollar ve karakol alanları içerisinde 17 adet tescilli yapı 42 yapı korunmaya değer geleneksel yapı olmak üzere toplamda 976 yapının plan kararı ile yıkımı öngörülmektedir. Tescilli yapıların korunacağı iddia edilen bu planda yeni yolların açılacağı ve karakolların inşa edilmesine ilişkin alınan kararlara rağmen bu yapıların nasıl korunacağına ilişki bir açıklama bulunmamaktadır. Söz konusu değişikliğin güvenlik amacıyla yapıldığı açıkça belirtilmiş olup Suriçi’nin dünyaya mal olmuş bir miras alanı olduğu ve kentsel dokuda yapılacak her bir müdahalenin geri dönüşü olmayacak, kayıplar yaratacağı tamamen göz ardı edilmiştir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol