birgün

0° KISA SÜRELÜ KAR YAĞIŞI

TMO hububat alım fiyatlarını artırdı

TMO hububat alım fiyatlarını artırdı. Buna göre, alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 lira, arpada ise 200 lira artırılmasına ve hububat alım primlerinin temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verildi.

EKONOMİ 30.06.2022 15:24
TMO hububat alım fiyatlarını artırdı
Abone Ol google-news

Toprak Mahsulleri Ofisi, (TMO), hububat alım fiyatlarını ton başına buğdayda 400 lira, arpada 200 lira artırdığını bildirdi.

Buna göre, TMO alım fiyatları ton başına buğdayda 400 lira, arpada ise 200 lira artırıldı. Hububat alım primlerinin temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verildi.

Makarnalık buğdayın (2. grup) TMO alım fiyatı ton başına 6 bin 900 lira, sert ekmeklik buğdayda (2. grup) 6 bin 450 lira iken, hububat alım primi ton başına 1000 lira olarak belirlendi.

TMO alım fiyatı, arpada (2. grup) ise ton başına 5 bin 700 lira iken, hububat alım primi ton başına 500 lira oldu.

PRİM ÖDEMELERİ NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

Bu kapsamda haziranda TMO'ya ürün teslim eden üreticilerin primlerinin temmuzda, temmuz ve ağustos aylarında ürün teslim eden üreticilerin prim ödemelerinin ise takip eden ay içinde ödeneceğini bildiren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci şunları kaydetti:

"Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından buğday için ton başına 1000 lira, arpa için 500 lira olarak ödenecek 'Hububat Alım Priminden' üreticilerimizin yararlanmaları için ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO'ya satmış olmaları gerekmektedir. TMO'ya bugüne kadar ürün teslim etmiş olan tüm üreticilerimiz, artırılan yeni alım fiyatlarından faydalanacak; geriye dönük fiyat farkı ödemeleri ise temmuz ayında üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır. Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını vermek için Bakanlık olarak elimizden gelen gayreti gösteriyor, bu vesileyle tüm üreticilerimize bereketli bir hasat sezonu diliyoruz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun