CHP'li Milletvekili Arık, 2016 yılında TMSF'ye devredilen ve 2019 yılında Erciyes Anadolu Holding adını alan şirkete atanan CEO Ertunç Laçinel'in 20 milyon avro ile kayıplara karıştığını kaydetti. Konuyu Meclis gündemine getiren Arık, "2018'de Başbakan Binali Yıldırım'a Laçinel'i sordum, 4,5 yıldır yanıt bekliyorum. Ama 20 milyon euroyla kayıp. Holding ise AKP emrinde ve onlar nereye, ne kadar para derse, oraya harcanıyor" ifadelerini kullandı.

"TMSF'nin atadığı kayyum 20 milyon avro ile kayıplara karıştı"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, eski adı Boydak olan ve Erciyes Anadolu Holding adını alan şirkete atanan CEO Ertunç Laçinel'in 20 milyon avro ile kayıplara karıştığını söyledi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, Kayseri'de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Erciyes Anadolu Holding'i Meclis gündemine getiren Arık, "Laçinel nerede? Kayseri'nin 20 milyon eurosu nerede?" diye konuştu.

'LAÇİNEL'İ 2018 YILINDA BİNALİ YILDIRIM'A SORDUM, 4,5 YILDIR YANIT BEKLİYORUM'

Arık, şunları söyledi:

"Şirketin başına 2016 yılında 5 kişiden oluşan bir kayyum heyeti atandı, kayyumun başına da ‘Ertunç Laçinel' isminde biri getirildi. Şimdi, Laçinel nerede? Kayseri'nin 20 milyon eurosu nerede? 2018'de Başbakan Binali Yıldırım'a Laçinel'i sordum, 4,5 yıldır yanıt bekliyorum. Ama 20 milyon euroyla kayıp. Holding ise AKP emrinde ve onlar nereye, ne kadar para derse, oraya harcanıyor. Turkuaz medyaya milyonlarca dolar para aktarılmış ama tarafsız yayıncılık yapanlara tek kuruş yok. Holding, AKP'nin arka bahçesi gibi yönetiliyor."

'TMSF'NİN KAYYUMLUK YAPTIĞI ŞİRKET SAYISI 682'

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş da konuya ilişkin "Bugün itibarıyla TMSF'nin kayyumluk yaptığı şirket sayısı 682'dir. Yaklaşık 46 bin çalışanın olduğu, aktif büyüklükleri 70,3 milyar lira seviyesindeki bu şirketler nasıl yönetiliyor?" diye konuştu.