birgün

16° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 15.04.2021 17:52

TOBB Başkanı: Kısa çalışma ödeneği yeniden başlatılmalı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Kısa çalışma ödeneğinin yeniden başlatılması gerekiyor" dedi.

TOBB Başkanı: Kısa çalışma ödeneği yeniden başlatılmalı

Pandemi ile mücadelede çalışanların ve işverenlerin ekonomik kayıplarının azaltılması amacıyla yürürlüğe giren Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) sonlandırıldı. Maaşın bir kısmını patron yerine İşsizlik Fonu'nun yatırdığı KÇÖ, işsizlikteki artışı frenleyen desteklerden biri olarak görülüyordu.

31 Mart 2021 tarihinde sona eren KÇÖ’nün uzatılmayacağı konusunda AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen haftalarda bir açıklama da yapmıştı.

Bitirilen uygulamanın geri döndürülmesi için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal medya (twitter) hesabından yaptığı açıklamada, “Pandemi sürecinde firmalarımızın sıkıntıları artıyor. Öncelikle, kısa çalışma ödeneğinin yeniden başlatılması gerekiyor. Kamuya yapılacak vergi ve benzeri ödemelerin ertelenmesine, işletmelerimize yeni kredi destekleri sağlanmasına acil ihtiyaç duyuluyor” ifadelerini kullandı.tobb-baskani-kisa-calisma-odenegi-yeniden-baslatilmali-865076-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol