birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Tofaş'ta patron yalanı: Bir avuç işçi getirdi, 'üretim başladı' dedi

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.05.2015 10:39
Tofaş'ta patron yalanı: Bir avuç işçi getirdi, 'üretim başladı' dedi
Abone Ol google-news

Bursa'da Tofaş fabrikasında geçen hafta cuma günü başlayan işçi eylemi sürerken, patronun emekli ve taşeronlardan oluşan bir avuç işçiyi getirerek üretimin başladığını iddia etmesi işçilerin tepkisini çekti. BirGün'e konuşan işçiler, yönetimin 'üretim başladı' diye yalan haberler yayarak kendilerini yıldırmaya çalıştığını ancak bu oyuna gelmeyeceklerini ifade etti.

İşçiler, "Ölmek var dönmek yok, taleplerimiz karşılanana kadar üretime başlamayacağız, direnişimiz sürüyor" diye konuştu. Dün Ford fabrikasında da üretimin başladığı haberleri servis edilmiş, ancak işçiler bunu yalanlamıştı. Basın açıklaması yapan işçiler eylemlerini devam ettireceklerini kaydetmişti.Tofaş'ta direnişe katılan 17 işçiye geçtiğimiz gün savcılıktan 'işyerini zarara uğratma' gerekçesiyle bir tebligat gönderilmişti.

Tofaş'ta bugün saat 07.00 vardiyasında 220'si taşeron, toplam bin 1750 vardiya işçisinin işbaşı yaptığı ancak Renault'ta ise eylemin devam ettiği açıklanmıştı. İşçilerin eylemleri devam ederken, Tofaş İnsan Kaynakları, dün gece cep telefonlarına gönderdiği SMS aracılığı ile işçilere sabah vardiyasına başlama çağrısı yapmıştı. Fabrikaya yönetim tarafından getirilen birkaç işçi kapı önünde eylem yapan işçiler tarafından yuhalandı. Polis fabrika içinde bekleyen işçilerin önüne bariyer çekerek, çalışacak işçilerin girişini sağladı.

TOFAŞ fabrikasında ücret artışı için ek sözleşme imzalanması isteğiyle eylem başlayınca, fabrika yönetimi önce 18 Mayıs pazartesi gününe, ardından Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen yazıyla eylem sona erinceye kadar üretime ara verildiği açıklanmıştı. Oyak Renault Fabrikası yetkilileri ile işçilerin seçtiği sözcüler ve her iki tarafın avukatları arasında yapılan toplantıdan sonuç alınamamış, işçiler sorun çözülene kadar eyleme devam kararı almıştı.

İşçiler kararlı, patrondan geri vites: Ford işçisi gemileri yaktı

Metalde büyük direniş: Patronda korku, işçide kararlılık var

Direnen işçilere savcılıktan tebligat: İşyerini zarara uğrattınız

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol