birgün

21° PARÇALI BULUTLU

TOGG’a ÖTV düzenlemesi: Elektrikli araçlardan alınan vergi oranları düşürüldü

2023’te piyasaya sürülmesi planlanan Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’u teşvik etmek üzere, motor gücü 160 kW’ı, vergisiz fiyatı ise 700 bin TL’yi geçmeyen elektrikli araçlardan alınacak ÖTV oranı 60’tan yüzde 10’a indiriliyor.

EKONOMİ 01.07.2022 10:54
TOGG’a ÖTV düzenlemesi: Elektrikli araçlardan alınan vergi oranları düşürüldü Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un fiyatına etki edecek yasa teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Kabul edilen önergeyle elektrikli otomobillerden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı değiştirilirken, 700 bin TL’lik matrah getirildi. Buna göre, motor gücü 160 kW’ı, vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi geçmeyen elektrikli otomobillerden alınacak vergi tutarı yüzde 10 olarak belirlendi.

Hürriyet'in haberine göre, aynı koşullarda vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi aşan elektrikli otomobillerden alınacak ÖTV tutarı ise yüzde 40 oldu. Motor gücü 160 kW’ı geçen elektrikli araçlardan da 750 bin TL’yi aşmayanlar için ÖTV oranı yüzde 50, 750 bin TL’yi aşanlar için ÖTV oranı yüzde 60 olarak güncellendi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “TOGG’un ÖTV’sini düşürüp, cazip hale getiriyoruz. Yerli üretime koruyuculuk getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖTV NE KADARDI?

Kabul edilen önergeden önce, motor gücü 85 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerden yüzde 10 oranında ÖTV alınıyordu.

Motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında kalan elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranı yüzde 25, motor gücü 120 kW’ı geçen elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranı da yüzde 60 olarak belirlenmişti.

Bu araçlarda herhangi bir matrah limiti yoktu. Düzenlemeyle birlikte, elektrikli araçlara da içten yanmalı araçlarda olduğu gibi matrah limitleri gelmiş oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun