birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

TOKİ'den konut sahibi olmak isteyen yurttaşlara 'dolandırıcılık' uyarısı

TOKİ, konut çıktığını söyleyip ödeme talep eden kişi veya kişilere itibar edilmemesi için yurttaşları uyardı. Yapılan açıklamada "Ayrıca sizinle irtibata geçerek para talebinde bulunulması durumunda savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

GÜNCEL 02.12.2022 16:32
TOKİ'den konut sahibi olmak isteyen yurttaşlara 'dolandırıcılık' uyarısı Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), konut çıktığını söyleyip ödeme talep eden kişi veya kişilere itibar edilmemesi için yurttaşları uyardı.

TOKİ tarafından sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, "Son günlerde konuta erişmekte zorlanan dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapan İdaremizin ismi kullanılarak sahte iletişim numaraları aracılığı ile sahtekarlık ve dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu tespit edilmiştir" bilgisi verildi.

Sosyal konut projesi kapsamında, kurada ev sahibi olunduğu ve bunun için para talep edildiği şeklinde dolandırıcılık girişimleriyle ilgili şikayetlerinin geldiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Öncelikle belirtmek isteriz ki idaremiz tarafından satışa sunulan konutların başvuru toplama, sözleşme imzalama, devir, teslim, tapu ve benzeri işlemlerinin tamamı Türkiye Halk Bankası ve T.C. Ziraat Bankası'nın yetkili şubeleri aracılığı ile yapılmakta başka bir banka şubesi ve/veya şahıs hesapları üzerinden işlem yapılmamaktadır. Bu sebeple size telefonla veya şahsen ulaşarak konut çıktığını söyleyip, ödeme talep eden kişi veya kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca sizinle irtibata geçerek para talebinde bulunulması durumunda savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir."

Açıklamada, yurttaşların mağduriyet yaşamaması için TOKİ'nin resmi internet sayfası ve çağrı merkezi numarası paylaşılarak, kurumsal sosyal medya hesapları ve yetkili bankalar dışında kimseye itibar etmemeleri, iş ve işlem yapmamaları istendi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol