birgün

2° PARÇALI BULUTLU

TOKİ, Gaziemir’de 'Sevgi Yolu' satıyor!

TOKİ, İzmir'in Gaziemir ilçesinde Sevgi Yolu olarak bilinen alandaki 908 metrekarelik arsayı satışa çıkardı. Karara tepki gösteren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Satışa katılacak müteahhitleri uyarıyorum, satışa girmeyin. Sevgi Yolu’nun binalaştırılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

BİRGÜN EGE 19.04.2022 13:08
TOKİ, Gaziemir’de 'Sevgi Yolu' satıyor!
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Gaziemir’in merkezi Atıfbey Mahallesi'nde 'Sevgi Yolu' olarak kullanılan konut, yol ve yeşil alan niteliğindeki 908 metrekarelik arsa TOKİ tarafından satışa çıkarıldı. Gaziemirlilerin araç trafiğine kapalı olduğu için rahatça yürüyebildiği Sevgi Yolu olarak kullanılan alanın otopark olarak kullanılan kısmının Sevgi Yolu’nun girişine de TOKİ tarafından “Bu arsa satılıktır” yazısı asıldı.

Emlak Müzayede tarafından yapılacak satış için belirlenen rakam 2 milyon 907 bin 360 lira olarak açıklandı. Katma değer vergisinden de muaf olarak satışa sunulan alanın yüzde 25’i peşin gerisi 36 ay vade ile ödenebilecek.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda satışa tepki göstererek, “Gaziemirlinin şehir merkezinde rahat rahat yürüyebildiği, hava alabildiği Sevgi Yolu’nu da betona gömmek istiyorlar. Sevgi Yolu rekreasyon alanının içindeki imar planlarında otopark olarak görülen ve yıllardır imar planına uygun biçimde otopark olarak kullanılan bu alanın satılmasını kabul etmiyoruz. Çevresinde belediye hizmet binamızın yanında pazar yeri, alışveriş merkezleri, karakol olan, bölgenin tüm otopark ihtiyacını karşılayan bu alan, satılarak 4 katlı bir bina inşa edilmek isteniyor. Bu arazinin beton olması demek halkımızın rahat edeceği alanların yok olması demek. TOKİ, ülkede satmadık yer bırakmadı. Şimdi de sıra Sevgi Yollarına mı geldi? Bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Satışın iptali için dava açmaya hazırlandıklarını belirten Arda, şunları söyledi: “Buranın kamunun yararına kullanılması bir zorunluluktur. Gaziemirlinin nefes aldığı alanları beton haline getirmeye kimsenin hakkı yok. Siz Gaziemir’i de Gaziemirlileri de tanımıyorsunuz. Bu nedenle bu satışa katılacak müteahhitleri uyarıyorum. Satışa girmeyin! Gaziemirlilerden aldığımız güçle, Sevgi Yolu’nun binalaştırılmasına izin vermeyeceğiz. Bunun hesabını 140 bin Gaziemirliye kimse veremez.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun