birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 12.08.2021 09:17

TOKİ ölümleri kayıtdışı

TOKİ ölümleri kayıtdışı

Mustafa BİLDİRCİN

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre yalnızca temmuz ayında 146 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2021 yılının yedi ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçi sayısı ise kayıtlara 301 olarak geçti.

Türkiye’nin kanayan yarası iş cinayetleri, TOKİ yönetimine de soruldu. İdare, TBMM KİT Komisyonu toplantısında sorulan sorunun yanıtı milletvekillerine yazılı olarak gönderdi. Yanıt, TOKİ yönetiminin iş kazası nedeniyle gerçekleşen işçi ölümlerine yönelik kayıt tutmadığını ortaya koydu. İş kazası nedeniyle kuruma karşı açılan davaların tablosunu milletvekilleriyle paylaşan idare, tablonun altına, “Sadece iş kazası neticesinde gerçekleşen ölüm nedeniyle idaremiz kayıtlarında tutulan bir liste bulunmamaktadır” notu düşüldü.

ÜÇ YILDA 106 İŞ KAZASI DAVASI

TOKİ yanıtında, 1 Temmuz 2017 ile 26 Temmuz 2021 yılları arasında idare aleyhine açılan davaların sayısı da paylaşıldı. İş kazaları nedeniyle en çok dava 33 dava ile 2018 yılında açılırken Temmuz 2017-Temmuz 2021 dönemleri arasında açılan davaların toplam sayısı 106 olarak kaydedildi.

***

İnşaatlar ölüm üssü gibi

TOKİ bünyesindeki inşaatlarda meydana gelen kazaların bazıları şöyle:

• 2017 / Mardin/ Beşinci kattan düşen Mehmet Ali İlhan hayatını kaybetti.
• 2017 / Mardin / İlhan’ın ölümünden birkaç ay sonra aynı inşaatta bir işçi, ikinci kattan düşerek yaralandı.
• Sivas -Zara/ Taşeron şirkete bağlı çalışan çocuk yaştaki işçi Habip Şen, merdiven boşluğuna düşerek öldü.
• 2020/Antalya-Manavgat / Dengesini kaybederek beşinci kattan düşen işçi Kenan Kaçmaz yaşamını yitirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol