birgün

19° AZ BULUTLU

TOKİ tüm parayı bahçeye gömüyor

TOKİ’nin bu yıl için imzaladığı millet bahçesi sözleşmelerinin maliyeti belli oldu. Yurttaş başını sokacak ev bulmakta zorlanırken TOKİ, bu sene yapımına başladığı 19 millet bahçesi için en az 1,2 milyar TL harcayacak.

YAŞAM 10.05.2022 06:30
TOKİ tüm parayı bahçeye gömüyor
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Ucuz konut üretimi ve dar gelirli yurttaşların konut sahibi olması amacıyla kurulan ancak lüks konut yapımına yönelen TOKİ, millet bahçeleri için yine kesenin ağzını açtı. 2019 ve 2020 yıllarında 390 milyon 58 bin TL maliyetli 18 millet bahçesi inşa ettiren idare, 2022 yılında millet bahçeleri için rekor harcama gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

TOKİ’nin ihale kayıtlarına göre, 12 Ocak-5 Mayıs tarihleri arasında 19 millet bahçesi yapımı için sözleşme imzalandı. 2022’de millet bahçesi yapımına başlanan kentler Uşak, Hatay, Bingöl, Adana, Bitlis, Kocaeli, Ankara, Tekirdağ, Kırklareli, Osmaniye, Batman, Kırşehir, Tokat, İstanbul ve Ağrı oldu.

BU YILIN İLK ÇİVİSİ UŞAK’TA ÇAKILDI

Ağrı’da 5 Mayıs’ta inşasına başlanan ‘Murat Nehri Millet Bahçesi’ 205 milyon TL ile 2022 yılında inşasına başlanan millet bahçeleri arasında maliyetiyle öne çıktı. Bu yıl millet bahçeleri kapsamında ilk çivi ise Uşak’ta çakıldı. TOKİ, Uşak’ta inşa ettireceği, “Kurtuluş Mahallesi Millet Bahçesi” için 3 Ocak’ta 59 milyon 750 bin TL’lik anlaşma yaptı.

MİLLET BAHÇESİ VE MAHALLE KÜTÜPHANESİ

TOKİ, 19 Ocak’ta ise Hatay’ın millet bahçesi için özel bir şirketle anlaşma yaptı. Toplam 42 milyon 115 TL’lik sözleşme bedelli ihale kapsamında Hatay İskenderun’a bir adet millet bahçesi ve üç mahalle kütüphanesi yaptırılacağı bildirildi.

TOKİ’nin bu yıl pek çok kentte yapımına başladığı millet bahçelerinden maliyetiyle öne çıkanlar şunlar oldu:

•Bitlis: 94 milyon 123 bin TL
•İstanbul Silivri: 53 milyon 320 bin TL
•İstanbul Bayrampaşa: 77 milyon 222 bin TL
•Tokat: 53 milyon 25 bin TL
•Ankara Karşıyaka Mahallesi: 92 milyon 929 bin TL

İLK BEŞ AYDA REKOR HARCAMA

Millet bahçeleri için 2022 yılının henüz ilk beş ayında 1,2 milyar TL harcayan TOKİ, 2019 ve 2020 yıllarında da üçü İstanbul, üçü ise Trabzon’da olmak üzere toplam 18 millet bahçesinin yapımını tamamladı. Millet bahçelerinin yatırım maliyeti yedi bakanlığın 2021 yılı bütçesini geride bıraktı. 2019 ve 2020 yıllarındaki millet bahçesi inşaatları için 390,5 milyon TL harcandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun