birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 12.07.2021 11:08

Tokyo’da yerli ve yabancılar için ayrı asansör uygulaması yapan otel özür diledi

Tokyo’da bir otel, Covid-19’a karşı aldığı önlemler kapsamında asansörlere yazdığı ‘‘yalnızca Japonlar’’ ve ‘‘yalnızca yabancılar’’ işaretlerini kaldırdı.

Tokyo’da yerli ve yabancılar için ayrı asansör uygulaması yapan otel özür diledi

Tokyo’da Akasaka Excel Hotel Tokyu adlı otel, ülkede düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları öncesi Covid-19’a karşı aldığı önlemler kapsamında asansörlere yazdığı ‘‘yalnızca Japonlar’’ ve ‘‘yalnızca yabancılar’’ işaretlerini kaldırarak özür diledi.

Otel yönetiminin Tokyo Olimpiyatları öncesi asansörlerde kullandığı uyarılar sosyal medyada tepki toplamıştı.

Reuters’a konuşan bir otel yetkilisi, yabancılara karşı ayrımcılık yapmak gibi bir niyetinin olmadığını söylerken konunun yanlış anlaşılmalara neden olduğunu söyledi.

Asansörlerde kullanılan işaretlerin pazar sabahı kaldırıldığını ancak bunun yerine hangi ifadeyi kullanacaklarını otel yönetimiyle tartıştıklarını söyledi.

İşaretler, sosyal medyada sert eleştirilere yol açmıştı. Twitter kullanıcıları "Japonya'da apartheid yeniden canlandı." tweetini attı.

Ülkede Covid-19 gölgesinde düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları için tartışmalar sürerken ülkede olağanüstü hâl ilan edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol