T24 yazarı Tolga Şardan, İstiklal Caddesi’ne bombayı koyan Ahlam Albashır’in, olaydan bir süre öncesine kadar istihbarat takibinde olduğu bilgisine ulaştığını belirtti. Şardan, “Ancak bir süre önce takipten kaybedildiği iddiası var” dedi.

Tolga Şardan: ‘Ahlam Albashır’e yönelik istihbarat takibi bulunduğu’ bilgisine ulaştım

İstiklal Caddesi’nde geçen Pazar günü gerçekleştirilen saldırıda bombayı bırakan isim Ahlam Albasır’in bir süre önce istihbarat takibinde olduğu öne sürüldü.

T24 yazarı Tolga Şardan, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashır'in daha önce takipte olduğunu söyledi. Şardan’ın aktardığına göre Albashır, saldırıdan bir süre önce takipten kaybedildi.

Tolga Şardan’ın “İstiklâl Caddesi eylemcisi takipte miydi?” başlıklı bugünkü köşe yazısının ilgili kısmı şöyle:

Olayla ilgili; "eylemci kadına yönelik istihbarat takibi bulunduğu" bilgisine ulaştım. Olayın baş faillerinden Ahlam Albashır'in daha önce takipte olduğu ancak bir süre önce takipten kaybedildiği iddiası var.

Zanlının olaydan kısa süre sonra yakalanması bu iddiayı güçlendiren bir durum.

Her ne kadar istihbarat birimlerinin elinde yapay zekâ ürünü özel yazılımlar bulunsa da zanlının Taksim'den çok kısa süre içinde Küçükçekmece'ye kadar gitmesine rağmen yer tespiti yapılarak kısa sürede gözaltına alınmasını unutmamak gerek.

Bu bilgiler ile verilerin doğruluğu yargılama başladıktan sonra daha net anlaşılacak elbette.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.