birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 20.06.2017 10:27

Tolstoy için mevlit okutulacak

Dr. Arif Arslan, Lev Tolstoy için ölüm yıl dönümü olan 20 Kasım’da Mevlit okutacaklarını söyledi.

Tolstoy için mevlit okutulacak

Dr. Arif Arslan, “Hz. Muhammed” ile ilgili risalelerini Türkçe’ye çevirdiği Lev Tolstoy için ölüm yıl dönümü olan 20 Kasım’da Mevlit okutacaklarını söyledi.

Ünlü Rus yazarın anlamak için yazdıklarını okumanın yeteceğini belirten Arslan, “Müslüman’ın arkasından hayırlı işler yapmak bizim sorumluluğumuz” dedi.

Diriliş Postası'nın haberine göre, Lev Tolstoy’un ölümünden bir yıl önce Hz. Muhammed’in hadislerini derlediği risalesini 2005’te Türkçe’ye çeviren yazar Dr. Arif Arslan, ünlü Rus yazarın Müslüman olarak vefat ettiği iddiasını bir kez daha seslendirirken, 20 Kasım’da Tolstoy için Mevlit okutacaklarını söyledi. Tolstoy için 2011 yılında “Beni Bir Müslüman Olarak Kabul Edin” ve 2012 yılında da “Müslüman Tolstoy” kitaplarını kaleme alan Arslan, kendisine Rusya’dan konuyu araştırması için teklif de geldiğini ancak öldürülme korkusundan dolayı talebi reddettiğini de ifade etti.

"Rusya'da öldürülmekten korktum"

Tolstoy’un Müslüman olabileceği iddialarını ilk olarak Azerbaycan’da yaşadığı dönemde akademisyen arkadaşlarından duyduğunu dile getiren Arslan, “Bunu ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Tolstoy’un Peygamber Efendimiz (sav) hakkındaki yazılarını benimle paylaştılar. Kayıp risaleleri okuduğumda risalenin Türkçe’ye çevrilmesi gerektiğini düşünerek çalışmalara başladım. 2005 yılında kitap ilk basıldığında sadece Türkiye’de değil Rusya’da da yoğun ilgi gördü. Düşünsenize Rusya’nın en önemli yazarlarından Tolstoy’un Müslüman olduğunu destekleyen yazıları var ve yıllarca kendi ülkeleri tarafından gizlenmiş. ‘Neden gizlesinler’ diyenler olabilir. Tabii ki ülkesinde kanaat önderi sayılan bir yazarın Müslüman olduğunu söylemesi ve bu konuda düşüncelerini paylaşan kitaplar yazması, Ortodoks dünyasında ağır travmalara yol açar. Bu nedenle kitabın basılmasına uzun yıllar izin verilmiyor. Kitabım çıktığında Rusya’dan birçok kez telefon alarak davet edildim. Araştırma yapabileceğim ve konunun daha derinine inebileceğim ifade edildi ancak bu konuda Ruslar’a güvenmiyorum. Konunun detaylı araştırılması sonucunda ortaya çıkacak bilgiler bazı kişileri rahatsız edebilir. Bu yüzden öldürülme korkusuyla gelen talepleri reddettim” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol