birgün

22° AÇIK

Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı 550 milyon liraya satışa çıkarıldı

YAŞAM 28.10.2019 09:27
Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı 550 milyon liraya satışa çıkarıldı
Abone Ol google-news

İstanbul'da boğazda, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün hemen altında yer alan 23 oda, 5 salon ve 8 banyolu Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı (Filinta Mustafa'nın yalısı olarak biliniyor) satışa çıktı.

"Filinta Mustafa" olarak anılan Tophane Müşiri (Mareşal) Zeki Paşa Yalısı için yaptırılan şato görünümlü yalı, 550 milyon TL'ye satışa çıkarıldı.

İstanbul Boğazı'nda Sarıyer ilçesi Rumelihisarı Mahallesi'nde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün hemen altında yer alan 23 oda, 5 salon ve 8 banyolu 130 yıllık Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı, Sultan, II. Abdülhamid nazırlarından 'Filinta Mustafa' olarak tanınan Tophane Müşiri Zeki Paşa için yapıldı.

5 katlı 130 yıllık yalıya hem bahçeden hem de deniz tarafından girilebiliyor.

Yalının satış fiyatı ise 550 milyon TL (Yaklaşık 100 milyon dolar) olarak belirlendi. Boğaz'ın en gözde yalısı, bu fiyatıyla Türkiye'nin en pahalı yalısı, dünyanın ise en pahalı evleri arasında gösteriliyor.

FRANSIZ MİMAR VALLAURY İMZALI

19. yüzyılın ikinci yarısında birçok önemli binada imzası olan Fransız mimar Alexandre Vallaury'a yaptırılan yalıyı, Boğaz'daki diğer yalılardan ayıran en önemli özellik ise mimarisinin şato görünümünde olması. Barok üslupta olan 5 katlı 130 yıllık yalıya hem bahçeden hem de deniz tarafından girilebiliyor.

Tavan yüksekliği ile dikkan çeken yalı her katta 5 deniz manzaralı odaya sahip.

Kat kaloriferiyle ısıtılan 510 metrekare oturumlu yalı, 4 kat + bodrum kattan toplam 2 bin 489 metrekare kapalı kullanım alanına sahip. Tavan yüksekliği katlara göre değişiklik gösteren yalıda kat aralıkları 3.03 metre ile 4.78 metre arasında değişiyor. Her katta 5'i deniz manzaralı toplam 6 oda, 1 büyük orta salon (sofa) 1 banyo, 1 tuvalet, 1 mutfak bulunuyor. 4 bin 32 metrekarelik bahçesi ve 110 metrelik rıhtım boyu ile Boğaz'ın en görkemli ve son kalan sahil saraylarından biri olan asansörlü yalıda, 4 araçlık kapalı otopark da yer alıyor.

'Filinta Mustafa' olarak tanınan Mustafa Zeki Paşa ya da Tophane Müşiri Zeki Paşa (1849-1914), Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in en güvendiği general ve devlet adamlarından biriydi. II. Abdülhamid döneminde 18 yıl boyunca Tophane Müşiri olarak görev yaptı.

Tophane Müşiri Mustafa Zeki Paşa'nın 4'üncü kuşak torunlarından Gökhan Atasever, Zeki Paşa'nın mal varlığının tespiti için 2015 yılında dava açmıştı. Miras için hukuk mücadelesini sürdüren Atasever, 70 civarındaki diğer vasilerin kendisine ulaşması çağrısı yapmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol