birgün

28° AÇIK

Toplandıkları kitabevi mühürlenmek istenen cihatçılar polisle çatıştı: Valilikten açıklama

Bingöl Valiliği, IŞİD’e yakın bir kitabevinin mühürlenmesine yönelik işlem sırasında cihatçıların polisle çatıştığı olayı doğruladı. Valilik, olayla ilgili 16 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

GÜNCEL 28.12.2021 15:10
Toplandıkları kitabevi mühürlenmek istenen cihatçılar polisle çatıştı: Valilikten açıklama
Abone Ol google-news

Bingöl Valiliği, kent merkezinde yer alan ve IŞİD’e yakın olduğu değerlendirilen Tevhid Kitabevi'nin mühürlenmek istenmesi üzerine çıkan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Bingöl’de dün akşam, Tevhid Kitabevi adlı iş yeri IŞİD'le bağlantısına dair değerlendirme ve ayrıca iş yerinin ruhsatsız faaliyet yürüttüğünün tespit edilmesi üzerine zabıtalar tarafından mühürlenmek istendi. Muhürleme işlemine engel olmak isteyen cihatçılar, polisle taşlı sopalı çatışmaya girdi.

Bugün Bingöl Valiliği’nden yapılan açıklamada, kent merkezinde dün akşam saatlerinde yaşanan, bazı yazılı ve görsel medyada, "Tevhid Kitabevine Operasyon" gibi başlıklarla paylaşılan haberlerle ilgili olarak açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.

"Yapılan çalışmalar neticesinde söz konusu Tevhid Kitabevi'nde DEAŞ terör örgütüne müzahir olduğu değerlendirilen faaliyetlerin yürütüldüğü ayrıca iş yerinin ruhsatsız faaliyet sürdürdüğü tespit edilmiştir” ifadesine yer verilen açıklamada, bunun üzerine Bingöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince adı geçen iş yerinin mühürlenmek istendiği aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak Tevhid Kitabevi önünde toplanan grubun direnmesi üzerine Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz duruma müdahale etmiş, müdahale esnasında güvenlik güçlerimize taşlı, sopalı saldırıda bulunulmuştur. Olay ile ilgili, "görevli memura mukavemet', 'kasten yaralama', 'kamu malına zarar verme' suçlarından 16 şahıs gözaltına alınmıştır."

Öte yandan kitabevinin, Tevhid Dergisi başyazarı olan Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk'a yakın olduğu da ileri sürüldü. Ancak Bayancuk tarataraftarları daha sonra yaptıkları açıklamada, kitabevi ve IŞİD ile ilişkilerini reddetti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol