birgün

18° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 18.09.2020 14:55

Toplu sözleşme imzalandı: 745 KHK'li işçi, Konak Belediyesi'ne geçti

Konak Belediyesi ile DİSK Genel-İş 5 No’lu Şube arasında yapılan toplu sözleşme ile Konak Belediyesi’nde KHK mağduru kalmadı.

Toplu sözleşme imzalandı: 745 KHK'li işçi, Konak Belediyesi'ne geçti

BİRGÜN EGE

Konak Belediyesi ile Disk Genel-İş 5 No’lu Şube arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) düzenlenen törenle imzalandı. Daha önce taşeron şirketlere bağlı çalışan, 696 Sayılı kanun hükmünde kararnameyle kadroya geçişleriyle ilgili sorun yaşanan KHK’li işçiler, resmi olarak Konak Belediyesi’nin şirketine geçti. Toplu sözleşmeye dahil olan 745 KHK’li işçi, aile yardımı, yol ve yemek yardımı, eğitim yardımı gibi temel hakların yanı sıra evlenme, doğum ve ölüm yardımı, bayram ikramiyesi gibi daha önce kullanamadıkları tüm haklara sahip olacak.

Belediyenin Temizlik İşleri Müdürlüğü şantiyesinde dün düzenlenen törene, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Parti Meclisi Üyeleri Dr. Murat Emir, Ulaş Karasu ve Ednan Arslan, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, DİSK Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel Sekreteri Şükret Sevgener ve Toplu sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara katıldı.

Tüm işçilerin geriye dönük haklarını alacaklarını söyleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “696 sayılı KHK, hem işverenin hem de sendikaların ellerini bağladı. Bu problemi çözdüğümüzü size müjdelemiştik. Bizim birinci önceliğimiz çalışanlarımızın, emekçilerimizin alın terini zamanında ödemek. 1 Temmuz’dan bu yana geriye dönük tüm haklarınızı alacaksınız. Bu sözleşmede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve bu mutlu gün hepimize hayırlı olsun. Bu sözleşmeden doğan fark ananızın ak sütü gibi helal olsun. Bundan sonra daha fazla çalışacağız, daha çok üreteceğiz, Konak halkına daha çok hizmet edeceğiz” dedi.

Konak Belediyesi’nde çalışan KHK’li işçilerin belediye şirketine alınması için yapılan sözleşmenin tüm Türkiye’ye örnek olacağını vurgulayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bu şantiyeden tüm Türkiye’ye seslenelim. Görün, örnek alın, cesaret alın. Eşit işe eşit ücret, bir slogan olmaktan çıkıp gerçek oluyor. Bu sözleşme örnek bir modeldir. Umudumuz tüm belediyelere örnek olmasıdır. Türkiye’deki tüm işçiler, burayı görün çünkü doğru sendika ve örgütlenme çözümü getirir. Tüm vatandaşlar burayı görün, çünkü CHP ‘mış gibi’ yapmıyor, sözünü tutuyor, imzasını atıyor ve hakkını veriyor. İktidara gelince bugün Konak işçisinin yüzü güldüğü gibi Türkiye’nin de yüzünün güleceği günler yakındır. Bunu biliyoruz ve o günlere yürüyoruz. Burada kimse birine lütuf vermiyor. Emeğin en yüce değer olduğunu, alın terinin değerini, hakkını vermenin namus borcu olduğunu bilerek hareket ediyoruz. Umudumuz sizlersiniz yolumuz yolumuzdur yolunuz açık olsun” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız