birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 19.01.2021 15:13

“Toplu taşıma kullanma yasağı 65 yaş üstünü açlığa terk ediyor”

İktidarın sosyal politikalarını eleştiren CHP’li Ağbaba, TÜİK verilerine göre 65 yaş nüfusunun yüzde 10'u yani 758 bin yurttaşın çalıştığını ve bu yasağın onları açlığa terk ettiğini söyledi.

“Toplu taşıma kullanma yasağı 65 yaş üstünü açlığa terk ediyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Esnaf ve Sanatkarlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 15 Ocak'ta başlatılan "65 yaş üstündekilerin toplu taşıma kullanmasının yasaklanması" kararını eleştirerek, "65 yaş üstü 758 bin yurttaş çalışıyor. Yüz binlerce insan keyfinden değil, aç kalmamak için sokağa çıkıyor. 65 yaşını geçmiş bir insanın çalışmak zorunda olması kendi suçu mu?" diye sordu.

ANKA’nın aktardığına göre, CHP Malatya Milletvekili Ağbaba, 65 yaş üstüne getirilen toplu taşıma kullanımının yasaklanması kararını eleştirdiği yazılı bir açıklama yaptı.

Ağbaba, TÜİK verilerine göre 65 yaş nüfusunun yüzde 10'u yani 758 bin yurttaşın çalıştığını bu yasağın onları açlığa terk ettiğini söyledi. Ağbaba, geçen hafta İstanbul'da otobüsten zorla indirilmeye çalışılan 65 yaş üstü bir kadının "3 tane merdiven sildim, çalışmazsam açım, versinler parayı biz de gitmeyiz evde otururuz" sözlerini hatırlatarak, "Yüz binlerce insan keyfinden değil, aç kalmamak için yaşayabilmek için sokağa çıkıyor; çalışmak zorunda olduğu için dışarı çıkıyor" dedi.

‘SOSYAL ADALETSİZLİĞİ ZİRVEYE TAŞIYANLAR UTANÇLA HATIRLANACAK’

toplu-tasima-kullanma-yasagi-65-yas-ustunu-acliga-terk-ediyor-831123-1. Ağbaba, bilimsel gerçeğe göre 65 yaş üstündekilerin hayatlarını kaybetme oranının daha yüksek olduğunu vurgulayarak, "Tüm bunlara rağmen 65 yaşını geçmiş yüz binlerce insan neden çalışmak zorunda? 65 yaşını geçmiş bir insanın çalışmak zorunda olması kendi suçu mu? Bu soruya iktidardan bir Allah’ın kulu çıkıp yanıt vermiyor" sözleriyle teki gösterdi.

Ağbaba, "65 yaş üstü vatandaşı kendi hayatını tehlikeye atıp çalışmak zorunda bırakanlara aldıkları ballı maaşlar haram olsun diyoruz. Üçer dörder maaşlarla, milyon dolarlık israflarla, yazlık kışlık saraylarla ülkemizde sosyal adaletsizliği zirveye taşıyanlar utançla hatırlanacak” diyerek iktidar politikalarını eleştirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol