birgün

23° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 08.12.2019 08:04

Toprak havuz balık üreticileri: Bize kimse sahip çıkmıyor!

Toprak havuz balık üreticileri: Bize kimse sahip çıkmıyor!

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Türkiye’de sadece Muğla’nın Milas ilçesinde yapılan toprak havuzlarda balık yetiştiriciliği, artan maliyetler sebebiyle yok olmak üzere. Havuzlarda, önceki yıllarda yıllık 9 bin ton üretim yapılırken, bu rakam şimdilerde bin 500 tona kadar düşmüş durumda.

BirGün’e konuşan Mahmut Babadağlı isimli üretici, “Elektrik, yem ve yavru balık zamları maliyetimizi yükseltti. Sahip çıkanımız yok. Girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı balık üretimine 2012’de ara verdim. Toprak havuzlarım boş yatıyor” dedi. Milas İlçesi İç Su Ürünleri Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Muhammet Toğuç ise en önemli sorunun elektrik maliyetleri olduğunu belirterek, “Maliyetleri arttıran diğer unsur yem fiyatları. Balığı toptan satarken yüzde 8 KDV ödüyoruz. Gıda maddelerinin toptan satışlarında uygulanan %1 KDV oranı, bizim için de geçerli olmalı” ifadelerini kaydetti. Köylerin Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Yiğit de “Denizde kafes balık üretimi yapanlar için mazottan ÖTV alınmadığı gibi bizden de alınmamalı. Elektrikte bize özel bir tarife uygulanmalıdır” dedi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız