birgün

27° AÇIK

SİYASET 21.11.2019 23:16

Torba'da 'tasfiye' kuşkusu: Bakana vali ve kaymakamları cezalandırma yetkisi

95 maddelik torba yasa teklifinde mülki idare amirlerinin birinci sınıf statülerini kaybettirebilecek bir hüküm yer aldı. Olumsuz müfettiş raporu bakan tarafından onaylanarak vali ve kaymakamların statüsü düşürülecek

Torba'da 'tasfiye' kuşkusu: Bakana vali ve kaymakamları cezalandırma yetkisi

NURCAN GÖKDEMİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bir tane göstersinler bakanlığı bırakacağım” diyerek meydan okuduğu “Bakanlıkta Menzil tarikatı örgütlenmesi” tartışmaları sürerken TBMM’ye bakanlıktaki kadrolarla ilgili bakanın cezalandırma yetkisini arttıran bir yasa teklifi gönderildi. 95 maddelik Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci maddesi ile 1930 tarihli Dahiliye Memurları Kanunu’nun dördüncü maddesi yeniden yazıldı.

RAPOR VE BAKAN ONAYI YETECEK

Madde ile mülki idare amirlerinin özlük hakları açısından ayrıcalıklar tanıyan birinci sınıf statüsünü kaybetme halleri düzenleniyor. Kanunun Ek 2 ve Ek 3 üncü maddelerine göre, birinci sınıf statüsünü kazanabilmek için “15 yıl hizmet yapmış olma ve başarılı görülme” gibi kriterler yer alıyor.

Teklifte yer alan “Birinci sınıf statüsünün kaybedilmesi” başlıklı maddeye göre, mülki idare amiri değerlendirme raporuna göre üst üste iki yıl yetersiz bulunan birinci sınıfa ayrılmış mülki idare amiri başka bir değerlendirme amirinin emrine atanacak. Burada da yetersiz olduğu değerlendirilmesi yapılması durumunda iş ve işlemleri ile genel durumunun incelenmesi amacıyla mülkiye müfettişi görevlendirilecek. Mülkiye müfettişinin düzenleyeceği değerlendirme raporunun olumsuz olması halinde Bakan onayı ile mülki idare amiri birinci sınıfa ayrılma yeterliliğini kaybedecek.

1930’DAN BERİ AKLA GELMEMİŞTİ

Teklifte yer alan madde gerekçesinde, 1930 tarihinde yürürlüğe giren Dahiliye Memurları Kanunu’nda mülki idare amirleri açısından birinci sınıf statüsünün kazanılmasının düzenlendiği bildirildi. Ancak bu statünün kaybettirilmesine ilişkin bir düzenlemenin kanun metninde yer almadığı belirtildi.

GERİYE YÜRÜR MÜ?

Ancak İçişleri Bakanı'na mülki idare amirlerini cezalandırma yetkisi veren bu maddenin geçmişe dönük uygulanıp uygulanmayacağı tartışılıyor. Bakanlık bürokratlarının milletvekillerinin soruları üzerine “Geçmişe yürümez” dediği bu madde ile bundan sonra İçişleri Bakanı, üst düzey amirler üzerinde etkili bir disiplin mekanizmasına sahip olacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız