birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Tour de France heyecanı başlıyor

Bu yıl 103'üncüsü düzenlenen Tour de France, bugün Fransa'nın kuzey batısındaki Normandie bölgesin tarihi Mont Saint - Michel kasabasında başlıyor. Organizasona en çok katılım ev sahibinden geldi. Fransa yarışlarda 5 takım ile mücadele edecek.

SPOR 02.07.2016 16:05
Tour de France heyecanı başlıyor
Abone Ol google-news

BURAK CANDAN
burakscandan@windowslive.com

Tour de France’ı anlatmaya hepimizin sevdiği ve Dünya’da en popüler sporlardan biri olan futboldan bir benzetmeyle anlatmaya başlayabiliriz. Tour de France tam olarak karşılamasa da yol bisikleti yarışlarının Şampiyonlar Ligi’dir. Hangi takımda yarışırsa yarışsın pek çok bisikletçi için Tour de France’da başarı elde etmek ulusal şampiyonluklardan ya da diğer bisiklet yarışlarında başarı elde etmekten daha önemlidir. Bu durumun ortaya çıkmasında en önemli sebeplerden biri Tour de France (Fransa Bisiklet Turu)’ın en eski büyük tur yarışı olmasıdır. İlk Fransa Bisiklet Turu 1903 yılında düzenlenmiştir ve bu organizasyon savaş yıllarında kesintiler yaşamasına rağmen 113 yıldır devam eden bir organizasyondur. Bir organizasyonun bu kadar uzun süre devam edebilmesi, o olguya tarihsel bir anlam yüklenmesine ve kendine has kültürel bir alt yapı oluşturmasına sebep olur. Hele ki bu olgu spora aitse. Tour de France’ı bu kadar değerli kılan şey özet olarak köklülüğü ve bu köklülüğe dayanan zengin kültürü diyebiliriz.

Tour de France 2016’da bizleri neler beklediğine değinmeden önce birkaç ayrıntıyı not düşmekte fayda var. Tour de France’ın iki tane köklü türdeşi mevcuttur. Bunlar İtalya Bisiklet Turu (Giro d’Italia) ve İspanya Bisiklet Turu (Vuelta a Espana)’dır. İtalyan bir bisikletçi için Giro d’Italia’yı kazanmak ya da Giro d’Italia’da etap kazanmak diğer tüm yarışlardan önem arz edebilse de UCI (Uluslararası Bisiklet Birliği) tarafından Grand Tour kapsamında yarışmaya hak kazanmış takımların stratejilerine baktığımızda, takım stratejilerini en çok etkileyen bisiklet yarışının Tour de France olduğunu görebiliriz. Yukarıda iki kavramdan bahsettik: Giro d’Italia’yı kazanmak ve Giro d’Italia’da etap kazanmak. Bu farklılıkları da bisiklet yarışına yeni yeni ilgi duymaya başlayan okurlarımız için Tour de France özelinde anlatmaya çalışalım.

Tour de France 2016, önceki yıllarda da olduğu gibi 21 etaptan oluşur, her gün bir etap koşulur ve 2 de dinlenme günü mevcuttur. Toplamda 23 günlük bir maratondur. Her etap koşulduğu parkura göre özellikler kazanılır. Eğimin düşük ve tırmanışın pek olmadığı etaplar sprint etabıyken, tırmanış etapları ve eğimin çok yükseldiği kraliçe etaplar mevcuttur. Etabın türüne göre o alanlarda uzmanlaşmış bisikletçiler ön plana çıkar. Bu 21 etabı toplamda en kısa sürede bitiren bisikletçi Tour de France şampiyonu olmuş olur. Örnek vermek gerekirse 16. Etaba gelindiğinde geride bırakılan 15 etabı en kısa sürede bitiren bisikletçi 16. Etaba genel klasman birincisinin giymeye hakkı olan sarı mayoyla çıkar. Tüm etapları en kısa sürede bitiren bisikletçi de genel klasman birincisi, Tour de France şampiyonu olarak podyuma sarı mayoyla çıkar. Bir bisikletçi hiç etap kazanmadan Büyük Tur şampiyonu olabilir. Bu tarz bir olayın en yakın örneği ise Giro d’Italia 2015’de gerçekleşmiştir. Alberto Contador 2015 yılında hiç etap kazanmadan Giro d’Italia’da şampiyon olmuştur.

Tour de France’da genel klasman dışında tırmanış, puan ve genç klasman birincilikleri de mevcuttur. Tırmanış ve puan klasmanlarını o alanlarda en çok puanı toplayan bisikletçiler kazanırken, genç klasmanı turu en kısa sürede tamamlayan 25 yaş altı bisikletçi kazanır.

Şimdi biraz bu yıl Tour de France’da adını en çok duyacağımız bisikletçilere. Tabi bu listemiz sakatlık ya da hastalık ihtimalini göz ardı etmektedir. Çünkü şampiyonluk adayı olarak giden bir bisikletçi yarışın başında ya da ortasında talihsiz bir kaza ya da bir hastalık geçirerek yarış dışı kalabilir.

Sezon içindeki performanslarına ve otoritelerin yorumlarına bakılırsa şimdilik genel klasman yarışında adını sıkça duyacağımız 5 isim mevcut:

1. Chris Froome (Team Sky)

2. Nairo Quintana (Movistar)

3. Alberto Contador (Tinkoff)

4. Thibaut Pinot (FDJ)

5. Fabio Aru (Astana)

Biz bu beşlinin yanına BMC’den Richie Porte’u ekliyoruz. Pek çok yorumda genel klasman birinciliği adaylığında sürpriz de olsa bu isim de mevcut.

Sprint etaplarında ise öne çıkması muhtemel isimler şöyle:

1. Peter Sagan (Tinkoff)

2. Marcel Kittel (Etixx Quick Step)

3. Andre Greipel (Lotto Soudal)

4. Mark Cavendish (Dimension Data)

Tour de France’ın tarihçesine, nası gerçekleşeceğine ve ismini bolca düşündüğümüz yarışçılarına elimizden geldiğince kısa kısa değindik. Güzel bir yarış seyretmeniz dileğiyle.

Fotoğraf Galerisi için tıklayınız

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun