birgün

31° AÇIK

GÜNCEL 13.06.2021 13:30

Tozkoparan Mahallesi sakinleri: Yerinde dönüşüm istiyoruz

Tozkoparan Mahallesi sakinlerinin hukuksuz kentsel dönüşüme karşı direnişi devam ediyor. Dün Barış Parkı'nda Halk Buluşması gerçekleştiren mahalle sakinleri, yerinde dönüşüm çağrılarını yineledi.

Tozkoparan Mahallesi sakinleri: Yerinde dönüşüm istiyoruz

Mahir KANAAT

İSTANBUL’un Güngören ilçesindeki Tozkoparan ve Küba mahallerindeki hukuksuz kentsel dönüşüme karşı direniş sürüyor.

'Riskli alan’ ilan edilen mahallelerde 22 Aralık’ta 900 haneye gönderilen “30 gün içerisinde evleri terk edin” yazılı tahliye tebligatları yargıya taşınmıştı.

Hatta kimi başvurulardan da ‘yürütmeyi durdurma’ kararı da alınmıştı.

Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi hakkında dün Barış Parkı'nda Halk Buluşması gerçekleşti. Kentsel dönüşüm projesi ile oturdukları evler hakkında yıkım kararı çıkan yurttaşların süreçte yaşadıkları mağduriyet ve sorunları dile getirdikleri toplantıya çok sayıda kişi katılırken projede yerinde dönüşüm çağrısı bir kere daha dile getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında Tozkoporan Mahallesi riskli alan ilan edilmiş ve kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştı. Karar sonrasında konut sahiplerine bakanlık tarafından tebligat gönderilmiş ve yıkım çalışmalarına başlanacağı için evleri boşaltmaları istenmişti.

Süreçte Tozkoparan Mahallesi için yıkım işlemlerine başlanması adına içerisinde oturan kişilerin olmasına rağmen kanun gereği konutlarda doğalgaz, elektrik ve su abonelikleri iptal edilerek kapatılmıştı. Yaşananları eleştiren ve mağdur edildiklerini öne süren bazı mahalle sakinleri eylemlerini sürdürürken bugünde Barış Parkında bulaşarak bir kere daha tepkilerini dile getirdi.

Kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını belirten mahalle sakinleri kesinlikle yerinde dönüşüm istediklerini belirterek yıkılan tek katlı binaların yerine çok katlı yüksek binaların yapıldığını belirterek buradan elde edilen gelirlerle kendilerinden bir fark alınmadan dönüşüm çalışmalarının tamamlanmasını istedi. Vatandaşların bir bölümü rantsal dönüşüm yapıldığını iddia ederek sözleşme imzalamak istediklerini söyledi. Sık sık "evimize karşı ev istiyoruz" sloganları atan mahalleliler kendilerinden istenen yüksek fiyat farkı nedeni ile bu paraları ödemelerinin mümkün olmadığını söylediler.

tozkoparan-mahallesi-sakinleri-yerinde-donusum-istiyoruz-887220-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol