birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.05.2021 15:29

TPI Kompozit’te işçiler greve gidiyor

TPI Kompozit’in Çiğli ve Menemen’deki fabrikasında bin 795 işçi, TİS sürecinde uzlaşı sağlanamaması üzerine grev kararı aldı. Petrol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Orhan Zengin, “İşçinin hakları verilmediği sürece bu esarete hayır diyeceğiz” dedi.

TPI Kompozit’te işçiler greve gidiyor

Aycan KARADAĞ

İzmir’in Çiğli Sasalı’da ile Menemen Serbest Bölge’de yer alan ve toplam 3 bin 795 işçinin çalıştığı TPI Kompozit fabrikasında örgütlü konumda bulunan Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası ile şirket arasında Toplu İş Sözleşmesi’nde (TİS) sürecinde uzlaşı sağlanamaması üzerine grev kararı alındı. Sendika, grev kararını Çiğli Sasalı’daki fabrikanın kapısına astı.

Konu hakkında BirGün’e açıklama yapan Petrol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Orhan Zengin, 138 gün süren görüşmelerden istenilen zam teklifinin olmadığını belirtti.

Zengin, “Ücret dışında hemen hemen tüm maddelerle ilgili uzlaşı sağladık ancak ücret konusunda sıkıntımız var. Bu işyerlerimizde 2 bin 500’ün üzerinde, asgari ücretin yükselişinden dolayı asgari ücret seviyesinde kalan arkadaşlarımız oldu. Biz de yüzde 30 zam istedik ancak teklif yüzde 20 oldu. Bu teklif, bizim asgari ücret seviyesi ile alakalı endişemizi gidermiyor. O yüzden 22 Haziran’da grevimiz başlayacak. O zamana kadar müzakereye açığız. İşçiler haklarını istiyor. İşçinin hakları verilmediği sürece bu esarete hayır diyeceğiz. Yasal haklarımızdan geri adım atmayacağız. İstediğimizi alana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol