Şehirlerarası yolculuklarda son günlerde artan kazaları değerlendiren Fren ve Trafik Güvenliği Uzmanı Alpay Lök, “2016 yılından itibaren, ağır taşıtlara 3 tane yeni sistem zorunlu oldu. Eskiden bir tek ABS'yi bilirdik. Elektronik kararlılık programı (ESP), Gelişmiş Acil Fren Sistemi (AEBS), şerit takip sistemi gece yapılan hatlarda tercih edilsin” dedi. Lök, Türkiye’nin trafik kazalarını önleme konusunda 33 Avrupa ülkesi arasında 25’nci sırada olduğunu belirtti.

Trafik Güvenliği Uzmanı: Kazaları önlemek için ağır taşıtlarda 3 sistem zorunlu olmalı

Fren ve Trafik Güvenliği Uzmanı, Makina Yüksek Mühendisi, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Üyesi Alpay Lök, son günlerde artış gösteren trafik kazalarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

“Türkiye'nin trafik kazalarındaki sicili, iyi değil. Avrupa'daki 33 ülke içinde şu anda biz, 25. sıradayız. Milyon nüfus başına bizde ölüm 68, Avrupa ortalaması 58” diyen Lök, bir an önce tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, “En basiti sürücülerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi. Takograf denetimlerinin daha detaylı yapılması gerekiyor. Yolcuların emniyet kemeri takması gerekiyor. Balıkesir kazasında bir kişinin emniyet kemeri taktığı söyleniyor, keşke herkes taksa” diye konuştu.

trafik-guvenligi-uzmani-kazalari-onlemek-icin-agir-tasitlarda-3-sistem-zorunlu-olmali-908276-1.DHA’ya değerlendirmelerde bulunan Lök, 2016 model yılı itibariyle, bütün otobüs, kamyon ve çekicilerde elektronik sürüş destekleri olduğunu, eskiden sadece ABS'nin bilindiği ancak 2016’dan bu yana 3 yeni sistemin daha zorunlu kılındığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“BU HEMEN YAPILABİLİR”

“2016 yılından itibaren, ağır taşıtlara 3 tane yeni sistem zorunlu oldu. Biri elektronik kararlılık programı (ESP) fren yapmasanız bile kaygan yollarda direksiyon hakimiyetinin kaybolmasını engelliyor. Kendi kendine fren yapıyor. Gazı bırakıyor. ESP için deniyor ki; 'Emniyet kemerinden sonraki önemli buluş.' Bir diğeri de, otobüsler için çok önemli, arkadan çarpma kazalarını engelleyecek bir sistem var. Adı Gelişmiş Acil Fren Sistemi (AEBS). Son olarak da şerit takip sistemi; bu da sürücü şeridini kaybederse, sesli ve titreşimli olarak sürücüyü uyarıyor. Bu sistemler, gece yapılan hatlarda tercih edilsin. Riskli olan yollarda 2016 ve sonrası modellere kaydıralım diyorum. Bu hemen yapılabilir. 2016 sonrası araçların Türkiye'deki otobüslerin yüzde 15-20'sini oluşturduğunu düşünüyorum. Bugünden yarına uygulanabilecek yöntemler bunlar. Emniyet kemeri, sürücülerin çalışma şartları ve de bu gece kullanımında özellikle 2016 sonrası model ve üstü araçlar kullanılması. Yakın zamanda kaza yapılan otobüslerde de öyle tahmin ediyorum ki bu sistemler yok, olsaydı belki bu kazalar bu seviyede olmazdı.”