birgün

0° HAFİF KAR DUŞU

Trafik sigortasında sistem değişiyor: İyi sürücüye yüzde 50 indirim, kötü sürücüye yüzde 200 zam

Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, 25 milyon araç sahibini ilgilendiren trafik sigortası yol haritasını açıkladı. Buna göre, fiyat kademelerine iki basamak daha eklendi. 'Çok riskli sürücüler'e yüzde 200 zam yapılacak. 'Çok iyi sürücüler' ise yüzde 50 indirim alacak.

EKONOMİ 16.11.2022 12:23
Trafik sigortasında sistem değişiyor: İyi sürücüye yüzde 50 indirim, kötü sürücüye yüzde 200 zam Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu bugünkü toplantısında trafik sigortasında yeni dönemi duyurdu. Toplantıda konuşan dernek başkanı Mehmet Akif Eroğlu, trafik sigortası poliçelerinde sistemin değişeceğini açıkladı.

Bun göre, 7 kategoride belirlenen trafik sigortası indirimleri ya da zamlarına 2 kategori daha eklenecek. En düşük basamakta "çok riskli sürücüler" yer alacak ve poliçelerine yüzde 200 zam yapılacak.

NTV'nin haberine göre, kaza yapmayan sürücüler için ise en üstte "çok iyi sürücüler" basamağı açılacak. Bu sürücülerin poliçelerinde ise yüzde 50 indirime gidilecek.

Düzenlemenin ocak ya da şubat ayında başlaması bekleniyor.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ

Hasarsızlık prim oranları son olarak ağustos ayında güncellenmişti. Hali hazırda indirim oranı 7. basamak için yüzde 42, 6. basamak için yüzde 22, 5. basamak için yüzde 10 olarak uygulanıyor.

HASAR ARTIRIM ORANLARI

Hasar prim artırım oranları ise 3. basamak için yüzde 45, 2. basamak için yüzde yüzde 90, 1. basamak için de yüzde 135 olarak uygulanıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun