Trendyol işçileri, yetkililerle taleplerini görüşmek için şirketin Maslak’taki binasının önüne geldi. İşçilerin yaptığı açıklamaya göre Trendyol yönetimi, çalışanlara yüzde 38,8 oranında zam yapılacağını açıkladı. Trendyol'dan yapılan açıklamada, "2022 yılı içerisinde, bir taşıyıcı iş ortağının faaliyet gösterdiği süreye bağlı olarak taşıdığı paket sayısına göre toplam hakedişinin aylık en az 12 bin 500 TL+KDV olması, iş ortaklarımızın da beklentilerini karşılar şekilde, garanti altına alınmıştır'' denildi.

Trendyol çalışanları: Yönetim yüzde 38,8 oranında zam yapılacağını açıkladı

Trendyol Group firmasının dağıtım ayağı olan Trendyol Express işçilerinin, düşük maaşlara ve yetersiz zam teklifine karşı başlattıkları direniş sürüyor.

İşçiler bugün, Trendyol’un üst düzey yetkilileriyle taleplerini görüşmek için şirketin İstanbul Maslak’taki genel merkezinin önünde beklemeye başladı.

Trendyol çalışanları, “Şubelerdeki arkadaşlarımıza bazı miktarlar söylenerek zam yapıldığı haberleri veriliyor, tüm çalışma arkadaşlarımıza çağrımız: Üst düzey yetkililerle görüşüp yapılacak zammı netleştirmeden rehavete kapılmayalım” dedi.

Yetkililerden zam talebiyle ilgili resmi açıklama beklediklerini ifade eden İşçiler, öte yandan sesini yükseltip hakkını arayan emekçiler içinde sivrilen kişilerin iş akdinin feshedilmemesi için güvence istediklerini belirtti.

"TÜM EMEKÇİLERE ÖRNEK OLSUN"

İşçilerin yaptığı açıklamaya göre Trendyol yönetimi, çalışanlara yüzde 38,8 oranın zam yapılacağını açıkladı.

İşçiler bu kararı, “Yüzde 11’lik zammı bize dayatanlara mücadelemizle karşı koyduk, Yüzde 38.8 zam aldık. Tüm Trendyol çalışanı kardeşlerimize hayırlı, tüm işçi ve emekçilere örnek olsun” ifadeleriyle karşıladı.

TRENDYOL’DAN AÇIKLAMA

Trendyol, direnen emekçilerin ‘sahibi oldukları ticari işletmeleri aracılığıyla ve Trendyol ile imzaladıkları taşıma sözleşmeleri kapsamında, kendi işletmelerine ait araçlarla taşıma hizmeti sunduğunu’ ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

“Mevcut iş modelimiz doğrultusunda, taşıyıcı iş ortaklarımıza taşıdıkları paket başına ödeme yapılmakta; “iş ortağı destek paketleriyle” de aylık hakedişlerinin belli bir seviyenin üzerinde kalması sağlanmaktadır.

2022 yılı içerisinde, bir taşıyıcı iş ortağının faaliyet gösterdiği süreye bağlı olarak taşıdığı paket sayısına göre toplam hak edişinin aylık en az 12.500 TL+KDV olması, iş ortaklarımızın da beklentilerini karşılar şekilde, garanti altına alınmıştır.

Mevcut iddialarda ise, sadece “iş ortağı destek paketleri” ‘nde geçerli olan hizmet bedeli artış oranı ön plana çıkarılmıştır. Tek başına bu oran üzerinden değerlendirme yapmak eksik ve yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.”

Trendyol Express çalışanları, tamamlama ücretine yüzde 50 zam, ikinci slotun kaldırılması (çalışma/dağıtım zamanı), hak aramaya katılan işçilerin iş haklarının feshedilmemesi ve çalışanların üzerindeki mobbingin kaldırılmasını talep ediyordu.