birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Trendyol Go kuryelerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

2023 yılında uygulanacak maaş artış oranını kabul etmeyerek 16 Ocak'ta iş bırakan Trendyol Go çalışanı kuryelerin direnişi zaferle sonuçlandı. Açıklanan faaliyet modeline ilişkin görüş ve talepler konusunda anlaşma sağlandığı bildirildi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.01.2023 11:17
Trendyol Go kuryelerinin direnişi kazanımla sonuçlandı Fotoğraf: Twitter/@motokuryekargo
Abone Ol google-news

Düşük maaş zammına karşı kontak kapatan Trendyol Go kuryeleri, mücadelelerinin kazanımla sonuçlandığını açıkladı.

Yapılan anlaşma kapsamında Ocak 2023 döneminde bir saat taşıma faaliyeti gösteren bir iş ortağının hakedişi yüzde 120 artışla 100 TL seviyesine ulaştı. Günde ortalama 8 saat faaliyet gösteren bir taşıyıcı iş ortağının aylık net kazancı 11,400 lira olarak belirlendi.

Konuya ilişkin şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yeni faaliyet döneminde, Trendyol Go taşıyıcı iş ortaklarımızın hakedişleri, bir önceki yıla göre yüzde 120 artmıştır. Ocak 2022 döneminde bir saat taşıma faaliyeti gösteren bir iş ortağının hakedişi 45 TL iken, Ocak 2023 döneminde bir saat taşıma faaliyeti gösteren bir iş ortağının hakedişi yapılan yüzde 120 senelik artış oranı ile birlikte 100 TL seviyesine gelmiştir.

Bir önceki artış dönemi olan Temmuz 2022 ile kıyasladığımızda ise, hakedişlerde yüzde 60 oranında artış gerçekleşmiştir. Ayrıca dün akşam gerçekleşen görüşmeler sonrasında yapılan artışla birlikte günde ortalama 8 saat faaliyet gösteren bir taşıyıcı iş ortağımızın aylık net kazancı 11400 TL’ye yükselmiştir.

Ayrıca, iş ortaklarımızın açıklanan faaliyet modeline ilişkin görüşleri ve talepleri de kendileriyle bir araya gelerek hassasiyetle değerlendirilmiş ve gereken tüm aksiyonlar alınmıştır.

Trendyol Go taşıyıcı iş ortaklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol