birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Trendyol için çalışan moto kuryeler: Ücretleri değil hız baskısını yok edin

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.05.2021 09:27
Trendyol için çalışan moto kuryeler: Ücretleri değil hız baskısını yok edin
Abone Ol google-news

Rıfat KIRCI

İstanbul Beşiktaş’ta Trendyol için çalışan 200 kadar motokurye ücretlerinde yaşanan düşüş ve hız baskısı nedeniyle meydana gelen kazalara dikkat çekmek için eylem yaptı. Motorlarıyla konvoy oluşturarak şirketin Beşiktaş’ta bulunan binasının önünde geldi. Kuryeler bonus olarak adlandırılan sistemle ücretlerinde yapılmak istenen kesintiye itiraz etti. Bir işçi “İşsizliği fırsat bilip ücretlerimizde düşüşe gidiyorlar” dedi.

İşsizliği fırsat bilip ücretleri düşürdüler

Trendyol’un kurye uygulaması Trendyol Go için çalışan kuryeler Beşiktaş’ta eylem yaptı. İşçiler ‘bonus’ adı verilen sistemle ücretlerinde yapılmak istenen düşüşe tepki gösterdi.

Bir kurye şöyle konuştu: “Biz esnaf olarak çalışıyoruz. Kendi şirketimizi açıp, vergiye kaydolup, kendi vergi levhamız üzerinden kendi motorumuzla çalışıyoruz. Aslında bütün işi yapan biziz. Ancak şirket verilen sözleri yerine getirmedi. Saatlik kazancımızın 30-35 lira kadar üzerine çıkarılacağını söylemişlerdi bize. Motor, yakıt, devlete ödenen Katma Değer Vergisi (KDV) bize ait. Onlar bize haftalık faturalarımızı kesip ödeme yapıyorlar. Ben işe girdiğim zamanda saatlik sistem kalkmıştı. Saatlik 27 lira ücret veriliyordu, bir anda bütün sistemi paket başına çevirdiler. Şirket paket başı 5 lira 90 kuruş vereceğini söyledi. Haricinde gidilen kilometre başında 1 lira 18 kuruş verileceği söylendi. Ancak biz bu kilometre ödemelerini de tam alamıyoruz zaten. Çünkü mesafe internet üzerinden kuş uçuşu hesaplanıyor. 5 kilometre gidiyorsak 3 buçuk kilometre hesapladı sistem. Şirket bize bugüne kadar böyle bir sıkıntı yaşattı. Şimdi ücretlerimizi düşürüyor.” Motokurye ücretlendirilme şeklini şöyle anlattı: “Biz paket başı haricinde dağıttığımız paketlere göre de bonus sisteminden bonus alıyorduk. Normalde 10 paket için 50 lira, 14 paket için 75 lira, 17 paket için 115 lira gibi bizim bonus sistemimiz artıyordu. Hafta sonu bize bir duyuru yolladılar. Bu prim sistemini ortadan kaldırmışlar. 13 paket için 60 lira, 19 paket için 100 lira gibi bir rakama çekmişler. Hem primi yakalamak için daha fazla çalışmak zorunda kalacağız. Hem de totalde kazancımızı aşağı çekmiş olacaklar. Dakika sınırlaması koydular bir de. Yarım saat 40 dakikada paketi yetiştirmemiz isteniyor. Yakıt masrafı, KDV, motorun rutin bakımları zaten bize ait. Ağır bakımları da oluyor bu motorların.”

Saat başı ücrete geri dönülsün

Geçmişte saat başı 27 liraya çalıştıklarını aktaran kurye tekrar bu sisteme geçilmesi gerektiğini vurguladı. Kendilerine ücret kesintisi dışıda ek masraflar da çıkarıldığını aktaran kurye şu ifadeleri kullandı: “Yazın ortasında bize zorla mont sattılar. Beşiktaş şubesi 500 liralık bir ücreti ikiye bölüp bizden kesti. Biz gidip itiraz ettiğimizde ‘tişört, yelek yok mu’ dediğimizde ‘kışın mont giymeyecek misin’ gibi yanıt aldık. Bizi yazın ortasında bu montu giymeye zorluyorlar. Motora yeni başlayan bir insan bile giymek istemez. Hiçbir can güvenliği olmayan bir mont. Sözde korumalık bir mont olarak satılıyor o bize ama bizim hayatımızı kurtaracak bir mont değil o. Ben gündelik hayatta motor sürerken giydiğim montun omuzlarında titanyum koruma var. Sizinle konuşmadan önce motora bir araba arkadan vurdu. Şanslıydım düşmedim sadece sendeledim. Ben bunu gün içerisinde 50 defa yaşıyorum. Reflekslerim olmasa zaten ölür giderim. Bize sattığı mont beni korumayacaksa ne amacı var bu montu bana satmanın. Bunlar şimdi kışın da ince yelek satarlar.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol