birgün

30° AÇIK

GÜNCEL 11.05.2018 18:19

Tribünde açılan Nuriye ve Semih'e destek pankartına beraat

Tribünde açılan Nuriye ve Semih'e destek pankartına beraat

Beşiktaş-Konyaspor maçında, KHK ile ihraç edilen ve açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek için pankart açan 16 kişinin yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkeme heyeti, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltilen 15 kişinin beraatine karar verdi. Duruşmaya katılmayan 1 kişinin de dosyası ayrıldı.

Samsun’da Beşiktaş ile Konyaspor arasında, 6 Ağustos 2017’de oynanan Süper Kupa maçında taraftarlar, “Nuriye Semih Yaşasın” yazılı bir pankart açtı. Fotoğrafın sosyal medyada paylaşılması üzerine Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlattı. Soruşturmada kimlikleri tespit edilen ve içlerinde avukat, devlet memuru ve öğrencilerin bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Nöbetçi mahkeme, 11 kişinin tutuklanmasına 5 kişinin de serbest bırakılmasına karar verdi. Tutuklanan 11 kişi, daha sonra yapılan itiraz sonucu serbest kaldı.

DHA'dan edinilen bilgiye göre, Samsun 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın, bugün son duruşması yapıldı. Mahkeme heyeti, 15’inin beraat etmesine karar verdi. Duruşmaya katılamadığı için savunması alınamayan 1 kişinin dosyası ise ayrıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız