birgün

27° AÇIK

TRT'den profesöre teklif: Mansur Yavaş'ı yalanla

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, TRT'nin Ankara'daki ishal vakalarının sulardan kaynaklandığını açıklaması için kendisine teklifte bulunduğunu ileri sürdü. İddiaya ilişkin açıklama yapan TRT, "İddialar tamamen yalan ve iftiradır. TRT, bu iftira karşısında haklarını hukuk zemininde arayacaktır" açıklamasında bulundu

MEDYA 01.10.2019 09:28
TRT'den profesöre teklif: Mansur Yavaş'ı yalanla
Abone Ol google-news

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, TRT'nin Ankara'daki ishal vakalarının sulardan kaynaklandığını açıklaması için kendisine teklifte bulunduğunu ileri sürdü.

Ankara'da ishal vakalarındaki artış gündemdeki yerini korurken, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Şenol, salgının su şebekesinden olmadığını belirterek TRT'nin aksi yönde açıklama yapması ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın açıklamalarını yalanlamasını teklif ettiğini iddia etti.

Şenol, "İshallerde her yıl bu vakitler sıklık artışı görürüz. Önceki akışta yazdım sebeplerini ama bazı 'film' adamlarının neden sık ekrana çıktığını anlayın diye yazıyorum. İshal ile ilişkili konuşmamı isteyen haber kanallarının bir ricası var. Sularla ilişkili olduğunu söylemem. Aslında bu teklifi açıkça yapan, yani 'ishallerin sebebi sulardır' dememi isteyen ana haber kanalının adını da yazıp sildim sonradan. Zira, bizim vergilerimizden beslenir, amir sözü dinlenir. Ve ne yapsak illa ki söyleyecek dolu yalanları vardır, siz bilin istedim" ifadelerini kullandı.

trt-den-profesore-teklif-mansur-yavas-i-yalanla-631380-1.

Şenol bir sonraki mesajında da Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer'i etiketleyerek "İşiniz zor" dedi.

TRT'DEN AÇIKLAMA

TRT, Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, TRT'nin Ankara'daki ishal vakalarının sulardan kaynaklandığını açıklaması için kendisine teklifte bulunduğu iddiasına ilişkin açıklama yaptı. "Sayın Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a atfen dillendirilen iddialar tamamen yalan ve iftiradır" denilen "TRT, bu iftira karşısında haklarını hukuk zemininde arayacaktır" ifadeleri kullanıldı.

TRT'nin açıklamasının tamamı şöyle:

"TRT hakkında bazı sosyal medya hesapları ve yayın organlarında Sayın Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a atfen dillendirilen iddialar tamamen yalan ve iftiradır. TRT Haber kanalımız, halkımızın sağlığını yakından ilgilendiren “Ankara’da sulardan kaynaklı ishal salgını” iddialarını araştırmak üzere konunun uzmanlarına başvurmuştur. Ancak, kendisiyle görüşülen Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, yapılan görüşmeyi Kurumumuzu kamuoyu nezdinde yıpratmak için bir iftiraya dönüştürmüş, akıl dışı bir iddiada bulunmuştur. Sayın Şenol’un iddia ettiği gibi bir talep ya da yönlendirme kesinlikle söz konusu olmamıştır. Uzmanlığına başvurulan bir bilim insanının, muhabirimizin haber refleksiyle yaptığı araştırma üzerinden hiçbir temeli olmayan siyasi sonuçlar çıkartarak TRT’yi hedef göstermesini kınıyoruz. TRT, bu iftira karşısında haklarını hukuk zemininde arayacaktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."

YAVAŞ'IN AÇIKLAMALARI

Ankara'da, 'sudan kaynaklı salgın hastalık' olduğu iddialarının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş açıklamada bulunmuştu. Yavaş, "Ankara'da, sudan kaynaklı salgın hastalık olduğuna yönelik asılsız haberler yayılmıştır. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Gerekli açıklamayı ASKİ Genel Müdürlüğümüz yapmış bulunmaktadır" ifadelerini kullanmıştı. ASKİ'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da su numunelerindeki klor konsantrasyonunun 0,2 mg/L'nin üzerinde olduğu belirtilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol