birgün

21° AÇIK

TRT'den Rıdvan Dilmen'in aldığı ücretle ilgili açıklama: Harcamalar kamu yararı için yapılıyor

Rıdvan Dilmen ve diğer spor yorumcularının aldıkları ücrete ilişkin iddiaları yalanlayan TRT, gerçek rakamların ne olduğuna ilişkin bir bilgi vermedi. Açıklamada, “Tüm harcamalarını kamu yararı doğrultusunda yapmaktadır” denmekle yetinildi.

MEDYA 18.09.2021 19:11
TRT'den Rıdvan Dilmen'in aldığı ücretle ilgili açıklama: Harcamalar kamu yararı için yapılıyor
Abone Ol google-news

TRT bünyesinde yer alan diğer spor yorumcularına ödenen ücretlere ilişkin ortaya atılan iddialara kurumdan yalanlama geldi.

Kurumdan yapılan açıklamada “Rakamlar asla doğru değildir, akıl ve mantık dışıdır, haksız bir şekilde ithamda bulunan kişilerin hayal ürünüdür” denildi.

Ancak TRT, yorumcuların ne kadar ücret aldıklarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmadı. Rıdvan Dilmen'in TRT'den aylık 710 bin TL aldığı iddia edilmişti.

“Yalan ve iftiraya dayalı haberlerin hedefinde olan Rıdvan Dilmen ve diğer spor yorumcularımızın aldığı ücretlere ilişkin gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan rakamlar bilinçli olarak gündemde tutularak, TRT’nin kurumsal itibarına zarar verilmek istenmektedir” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Zira, Rıdvan Dilmen ve TRT bünyesinde yer alan diğer spor yorumcularının ücretlerine dair ortaya atılan rakamlar asla doğru değildir, akıl ve mantık dışıdır, haksız bir şekilde ithamda bulunan kişilerin hayal ürünüdür.

Gerek sosyal medyada gerekse kamuoyunda ismi zikredilen spor yorumcularımız, devlet televizyonunda yer almanın gururunu ve itibarını her türlü maddi kazanımın üstünde tutmaktadır. Söz konusu iftiraların hedefinde olan yorumcularımız çok büyük fedakârlıkta bulunarak ve gönül bağını önceleyerek TRT ekranlarında program yapmaktadırlar.”

“KAMUOYUNDA BÜYÜK İLGİ GÖRÜYORUZ”

Milletimiz de yorumcularımızın bu gayret ve emeğinin karşılığını yayına başladıkları ilk günden itibaren vermiş ve spor programlarımızı ilk sıraya yerleştirmiştir. Dolayısıyla, bu haksız saldırıların asıl sebebi, hiç kuşkusuz “%100 Futbol” programı başta olmak üzere TRT’nin spor programlarının kamuoyunda gördüğü büyük ilgidir. Anlaşılmaktadır ki, söz konusu başarı, organize odakların yalan ve iftiralarını daha da artırmasına neden olmuştur.

Ayrıca, bu süreçte sosyal medyada dolaşıma sokulan bu yalanın peşinen doğru kabul edilerek, haberleştirildiğine ve köşe yazılarına taşındığına şahit olunmuştur. Söz konusu yalan ve iftiraları sorgulamadan doğru kabul eden, gazeteciliğin en temel ilkelerini dahi çiğneyen, araştırmadan, doğrusunu öğrenme zahmetine katlanmadan yapılan bu “sözde gazetecilik” anlayışını kınıyoruz.”

“HARCAMALAR KAMU YARARI DOĞRULTUSUNDA YAPILIYOR”

Türkiye’nin en köklü ve güzide kurumlarından biri olarak TRT, spor da dâhil olmak üzere her türlü alanda kamu yayıncılığının gerekliliklerine göre hareket etmekte ve tüm harcamalarını kamu yararı doğrultusunda yapmaktadır.

TRT, söz konusu yalan ve iftiraları sistematik şekilde üreten, yayan ve işin doğrusunu araştırmaksızın haber yapanlara karşı hukuk yoluna başvurmaktan çekinmeyecek ve tüm hukuksal gelişmeleri kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol